24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Szkolenie BHP – jak powinno przebiegać?

2 min read
Szkolenie BHP

Szkolenia BHP są traktowane często przez pracowników i pracodawców jako nieprzyjemny obowiązek. Jednak wiele faktów wskazuje na to, że zdobyte podczas takich kursów umiejętności są bardzo przydatne, a do tego nieraz uratowały życie lub zdrowie osób zatrudnionych. Niestosowanie się do zasad BHP może bowiem doprowadzić do wypadku.

Kodeks pracy zawiera ogólne regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Art. 2373 KP stanowi, że pracodawca nie może dopuścić do wykonywania obowiązków pracownika, który nie ma odpowiednich kwalifikacji, umiejętności, a także nie zna przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie każdej osobie nowozatrudnionej odpowiedniego przeszkolenia oraz prowadzenie szkoleń okresowych w firmie. Kursy takie powinny odbywać się w czasie pracy, a ich koszty powinien ponosić podmiot zatrudniający.

 

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenia BHP dzielone są na dwie kategorie: wstępne i okresowe. Podczas szkolenia ogólnego nowozatrudniony pracownik powinien zapoznać się z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, układach zbiorowych pracy oraz regulaminach pracy. Osobie zatrudnionej powinny zostać przekazane zasady BHP w danym zakładzie pracy oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

 

Szkolenie stanowiskowe przeprowadzane jest przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym miejscu pracy. Podczas takiego kursu należy przedstawić osobie zatrudnionej informacje dotyczące ryzyka zawodowego występującego na danym stanowisku, a także sposoby ochrony przed zagrożeniami. Po zakończeniu szkolenia wstępnego i instruktażowego pracownik musi podpisać kartę szkolenia, która jest dołączana do jego akt osobowych.

 

Szkolenia okresowe BHP

Odrębną grupę szkoleń BHP stanowią szkolenia okresowe, czyli cykliczne, które należy co jakiś czas powtarzać. Celem takich kursów jest aktualizacja oraz utrwalenie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia okresowe BHP Kraków lub inne miasto obejmujące są obowiązkowe nie tylko dla pracowników. Według rozporządzenia muszą je przechodzić m.in. pracodawcy i osoby kierujące pracownikami.

 

Kodeks pracy i rozporządzenie o szkoleniach BHP wyraźnie wskazują, że szkolenia BHP powinny być powtarzane. Raz na rok powinny je wykonywać osoby wykonujące pracę niebezpieczną, a najrzadziej, bo co 6 lat, pracownicy administracyjno-biurowi.

 

Szkolenia BHP pełnią ważną funkcję edukacyjną i prewencyjną. Z jednej strony mają uzmysłowić pracownikom, jakie zagrożenia mogą pojawić się w pracy, a z drugiej – podpowiadają, jak unikać tych zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.