16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

E-deklaracje- co to jest i kiedy się przydają?

2 min read
Dwójka osób przegląda dokumentacje z e-deklaracjami

pexels.com

E- deklaracje są serwisem online umożliwiającym przesłanie dokumentów, niezbędnych w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym, przez Internet. Korzystają z niej zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy. Dokumentami najczęściej składanymi przez e-deklaracje są PIT, PCC i VAT. Co ważne część dokumentów, rozliczanych online nie wymaga składania podpisu kwalifikowanego.

Czym konkretnie są e-deklaracje? 

Platforma e-Deklaracje, jest  serwisem, przeznaczonym dla firm i osób fizycznych, stanowiąca platformę do komunikacji między podatnikiem, a Urzędem Skarbowym. Platforma e-Deklaracje działa od 1.01.2008 roku.  

Składanie deklaracji jest obecnie łatwiejsze niż początkowo, od 2009 roku nie potrzeba podpisu elektronicznego, do złożenia większości formularzy. Najistotniejszym jest PIT, który każdy może łatwo rozliczyć poprzez e-deklaracje 2022. Z roku na rok rośnie liczba osób składających deklaracje przez Internet. 

Najczęściej wybieranym na platformie formularzem, jest ten do rozliczania PIT, przez osoby fizyczne. Można jednak także rozliczyć VAT, VAT-7, VAT- 7K oraz PCC, czyli deklarację od podatku od czynności cywilno-prawnych. 

Wypełnienie deklaracji za pomocą e-deklaracji jest bardzo proste. Wystarczy do tego komputer z dostępem do Internetu. Wszystkie dane podawane przez podatnika, w formularzu, są przez niego autoryzowane co pozwala uniknąć podszycia się pod niego przez osoby trzecie. Po wypełnieniu i przesłaniu formularza, podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Poświadczenie to jest tak samo ważne jak potwierdzenie nadania listu poleconego i w razie kontroli stanowi ważny dowód złożenia deklaracji. 

Warto wspomnieć, że deklaracja przesłana przez Internet jest tak samo ważna, jak złożona w urzędzie osobiście. 

Kiedy przydadzą się e-deklaracje? 

Każda osoba fizyczna, posiadająca zdolność do czynności prawnych prędzej czy później będzie miała kontakt z Urzędem Skarbowym. Rozliczenia podatkowego można dokonać, składając deklarację osobiście na Dziennik Podawczy, przesyłając list polecony lub przez Internet. 

Najczęstsze sytuacje, kiedy potrzeba wypełnić deklarację podatkową to: 

  • coroczne rozliczenie PIT. Aby wysłać deklarację podatkową PIT trzeba wejść na platformę e-deklaracje, wybrać w aplikacji odpowiedni formularz z kwotą przychodu, która jest wykazana w zeznaniu rocznym za poprzedni rok. Następnie należy przesłać dokument do systemu. Trzeba pamiętać o pobraniu, dla ewentualnych celów dowodowych, Urzędowego Poświadczenia Odbioru; 
  • rozliczenie VAT-7- jest on rozliczany, jeśli osoba zakładająca lub prowadząca działalność gospodarczą zdecyduje się zostać VAT-owcem. W takiej sytuacji musi co miesiąc lub kwartał rozliczać VAT-7; 
  • deklaracja PCC- składają ja wszyscy podatnicy odprowadzający podatek od czynności cywilnoprawnych nie zależnie czy są osobą fizyczną czy prawną. Przykładowymi sytuacjami kiedy taki podatek jest wymagany to dokonanie umowy zakupu, sprzedaży, zamiany czy darowizny.  

E-deklaracje nie tylko umożliwiają łatwe i szybkie złożenie deklaracji podatkowych, ale także ułatwiają ich wypełnienie. Warto zapoznać się z tą platformą. 

1 thought on “E-deklaracje- co to jest i kiedy się przydają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

You may have missed