16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Co grozi za pracę bez aktualnego szkolenia BHP?

2 min read
Osoby siedzą na szkoleniu BHP

Każdy, kto rozpoczyna pracę w nowej firmie, musi odbyć stosowne szkolenie wstępne ogólne oraz stanowiskowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wymóg ten jasno określa prawo pracy. Właściwe  przepisy regulują takie kwestie, jak treść i tematyka szkoleń, ich forma, a także częstotliwość. Szkolenia składają się z wykładów i instruktażu, z czego ten ostatni powinien mieć miejsce na konkretnym stanowisku. Jakie sankcje grożą za zaniedbanie tego obowiązku?

Jakie są konsekwencje braku szkolenia BHP?

Za takie zaniedbania odpowiada pracodawca. Kara dla niego może być bardzo dotkliwa. Odpowiednio wysoki mandat grozi zarówno za brak szkoleń wstępnych, jak i okresowych. Sankcje grożą również za niekompletną dokumentację dotyczącą szkolenia lub za jej zupełny brak. Sprawdzanie dokumentów zazwyczaj przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy. Kary za tego typu zaniedbania mogą wynosić od 1000 do 30000 złotych. Są one jeszcze bardziej dotkliwe wobec pracodawców, którzy notorycznie zaniedbują te sprawy.

Kwestie bezpieczeństwa i higieny są niezwykle istotne. Odpowiednie szkolenia chronią zdrowie i życie pracowników, bez względu na stanowisko, albowiem w biurze też może zdarzyć się wypadek. Dlatego na ogół pracodawcy przestrzegają wytycznych związanych z BHP. Zazwyczaj korzystają oni z usług takich firm, jak INKA-BHP, które prowadzą odpowiednie szkolenia oraz przeprowadzają audyty BHP dotyczące stanowisk pracy. Tego typu profesjonalne podmioty dysponują odpowiednią wiedzą, przydatną w takich działaniach. Współpracują też z zewnętrznymi specjalistami, takimi jak inspektorzy pracy, ratownicy medyczni czy specjaliści ochrony przeciwpożarowej.

W jakiego rodzaju szkoleniach bierze udział pracownik?

Według przepisów nowo przyjęty pracownik powinien odbyć wstępne szkolenie BHP. Powinno się ono odbyć pierwszego dnia pracy i ma charakter ogólny. Bardziej szczegółowo przekazywany jest instruktaż stanowiskowy. W tym wypadku pracownik dokładnie poznaje swoje miejsce pracy, niebezpieczeństwa, które mogą tam grozić, a także procedury dotyczące zarówno bezpiecznej pracy, jak i postępowania w razie wypadku.

Szkolenie okresowe jest przeprowadzane z częstotliwością określoną odrębnymi przepisami dla oddzielnych stanowisk. Osoba na stanowisku robotniczym powinna szkolenie okresowe odbyć w ciągu roku od zatrudnienia. Natomiast następne od roku do trzech lat. Dla pracodawców i kierujących innymi pracownikami oraz kadry inżynierskiej ten czas wynosi do pięciu lat. Natomiast służby medyczne, nauczyciele powinni przebyć okresowe szkolenie BHP co pięć-sześć lat.

1 thought on “Co grozi za pracę bez aktualnego szkolenia BHP?

  1. Niestety, ale zdarzają się przypadki, gdzie pracodawca omija to szkolenie. Fajnie, że napisaliście taki artykuł. Wiele osób powinno się z tym zapoznać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.