Budowa serwerowni — etapy postępowania
Artykuł partnera.
Serwerownie to pomieszczenia wyposażone w profesjonalne komputery, systemy zabezpieczeń (także te przeciwpożarowe), klimatyzację oraz dużo przewodów. Budowa takiej przestrzeni to wieloetapowy proces, który powinien być dokładnie przemyślany. Brak jakiegoś elementu może bowiem doprowadzić do utraty danych. Jak zatem wyglądają poszczególne etapy budowy serwerowni?
Dopasowanie projektu do potrzeb klientów
Pierwszy krok budowy serwerowni to dokładne omówienie potrzeb klientów. Każda firma dysponuje inną przestrzenią, którą należy w różny sposób zaadoptować, by spełniała wymagane funkcje. Czasami przedsiębiorstwa nie mają żadnego miejsca nadającego się do wykorzystania. W takiej sytuacji stosuje się tak zwane serwerownie mobilne w kontenerach. Istotna jest wielkość powierzchni, ponieważ determinuje ona liczbę komputerów. Kolejny ważny element to określenie sposobu odprowadzania ciepła. Różne metody chodzenia wymagają innych projektów, dlatego już na etapie opracowania serwerowni należy dokładnie określić jej zawartość. Nie można także zapomnieć o tym, by dokładnie ocenić zapotrzebowanie na moc elektryczną. Wszystkie zamontowane w serwerowni urządzenia muszą mieć stały dostęp do prądu. To właśnie te kwestie są brane pod uwagę już na etapie projektowania.
Przygotowanie pomieszczeń
Kolejny etap to przygotowanie pomieszczeń. Eksperci z firmy Peranek specjalizującej się w projektowaniu i budowie serwerowni wyjaśniają, dlaczego przestrzeń w tym wypadku odgrywa ogromną rolę:
Nie da się przygotować projektu serwerowni bez odpowiedniego miejsca. Wieloletnie doświadczenie w tej branży pokazało nam, że nie każda przestrzeń nadaje się do tego celu. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania, a później budowania serwerowni, dużą rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie pomieszczeń. Zapotrzebowania naszych klientów są bardzo różne. W przypadku największych serwerowni często pojawiają się problemy ze znalezieniem odpowiedniej przestrzeni. Niezależnie od wielkości pomieszczeń należy także skompletować profesjonalne wyposażenie.
Montaż komputerów i innych elementów
Jednym z podstawowych elementów budowy serwerowni jest kompletowanie pełnego wyposażenia. W serwerowni znajdują się nie tylko komputery. Do podstawowego sprzętu należą:
- systemy zasilania,
- zasilacze UPS,
- systemy przeciwpożarowe,
- klimatyzacja,
- przewody,
- szafy RACK.
Cały etap montowania przeprowadzany jest przez specjalistów. Podczas wnoszenia sprzętu istotną rolę odgrywa nawet wielkość drzwi. Stosowane urządzenia, na przykład profesjonalne agregaty prądotwórcze, mogą osiągać naprawdę spore rozmiary. W takiej sytuacji problem pojawia się nawet przy tak mało istotnym elemencie. Jak widać, budowa serwerowni to proces, przy którym należy zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół.
W trakcie pracy wykorzystywane są sprzęty i akcesoria posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. Komputery instaluje się w specjalnych szafach typu RACK. Pozwalają one na swobodny dostęp do sprzętu. Są też proste w demontażu, dzięki czemu w razie awarii można bez problemu dostać się do najważniejszych urządzeń.
Eksperci zajmują się także instalacją specjalnych systemów zabezpieczeń. Każda serwerownia powinna posiadać sprawnie działającą klimatyzację oraz system gaszenia pożarów. W miejscu, gdzie jest tak dużo urządzeń funkcjonujących prawie 24 godziny na dobę, temperatury są bardzo wysokie. Etap montowania mechanizmów zabezpieczających jest zatem niezwykle istotny.
Podłączenie serwerowni
Zakończenie całego etapu to podłączanie serwerowni. W tym wypadku, tak samo jak w przypadku projektowania czy budowy pomieszczeń tego typu, należy skorzystać z pomocy fachowców. Najczęściej firmy specjalizujące się w tworzeniu serwerowni od podstaw oferują także usługi podłączenia. Nie jest to prosty proces, głównie ze względu na ilość sprzętu, dlatego potrzebna jest zaawansowana wiedza. Trzeba bowiem przeprowadzić sporo testów, które potwierdzą, że każdy element działa poprawnie. W trakcie podłączania sprawdzane są systemy klimatyzacyjne, mechanizmy ochrony przeciwpożarowej czy działanie zasilaczy.
Wspaniały artykuł, bardzo pomocny. Dzięki a taką dawne informacji 🙂