16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Twój e- PIT, a PIT 37

3 min read
Mężczyzna wypełnia swój e-PIT

Krajowa Administracja Skarbowa może pomoc i udostępnić podatnikom automatycznie przygotowane zeznanie podatkowe. Jest ono dostępne dla osób fizycznych. Twój e-PIT jest więc automatycznie przygotowanym rocznym zeznaniem podatkowym. Podstawą jego funkcjonowania jest Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.).

Zasady składania zeznań podatkowych

Ustawodawca zdecydował, że zeznania podatkowe powinny być składane według ustalonego wzoru. Ponadto stwierdza w art. 45 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że zeznanie trzeba przygotować i złożyć w określonym terminie. Tutaj ramy określają daty od 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W praktyce oznacza to, że zeznanie podatkowe PIT 37 za rok 2022, podatnicy będą składać zasadniczo od 15 lutego 2023 do 30 kwietnia 2023. Jeżeli podatnik przygotuje i złoży swoją deklarację PIT 37 przed terminem uznaje się, je za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Zasady te zostały wskazane wprost w przepisach. W tym miejscu warto sprawdzić, czy ostatni dzień terminu nie przypada w sobotę lub dzień wolny (jak np. 30.04.2023) wtedy terminu ulega przedłużeniu (np. do 2.05.2023).

Cytat z przepisów (art. 45 ust. 1 Ustawy o PIT):

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Właściwy urząd skarbowy

Podatnik jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe PIT 37 do urzędu skarbowego. W trakcie epidemii COVID-19, dość popularne jest mieszkanie w innym miejscu (np. w miejscowości rodzinnej) niż znajduje się praca (np. korzystając z możliwości pracy zdalnej). W praktyce zdarza się również, że podatnicy mają inne miejsce zamieszkania i zameldowania. W takim wypadku pojawia się pytanie – gdzie złożyć deklarację podatkową. Na nie odpowiada art. 45 ust. 1b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim urzędem właściwym jest urząd skarbowy: „przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania wykonuje swoje zadania”. Oznacza to pewną wskazówkę dla podatnika – że jego wytyczną winno być miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

Twój e-PIT w praktyce

Twój e-PIT jest to zeznanie podatkowe w wersji elektronicznej. Jest ono dostępne w usłudze Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje je na podstawie zgromadzonych danych. W poprzednim roku usługa Twój e-PIT była dostępna dla podatników od 15 lutego, można więc już teraz wpisać w kalendarze, aby w tym okresie obserwować możliwość skorzystania z usługi. Warto zaznaczyć, że w przypadku PIT 37 usługa Twój e-PIT jest dostępna zarówno dla deklaracji podatkowych jak i dla składania jej korekty. Nie ma tutaj znaczenia czy podatnik złożył zeznanie PIT 37 w usłudze Twój, e-PIT czy wcześniej rozliczał się w tradycyjnej formie deklaracji podatkowej.

Podsumowanie

W przypadku rozliczenia jakiejkolwiek deklaracji podatkowej PIT warto, aby podatnik rozważył dostępne dla siebie możliwości. W tym szczególnie w trakcie epidemii opcje rozliczenia elektronicznego (przez internet). Dzięki temu może zaoszczędzić swój czas, a także uniknąć kolejek i dużej ilości osób w urzędach skarbowych lub na poczcie. Ciekawym rozwiązaniem dla osób przygotowujących swoją deklarację w ramach formularza PIT 37 może być skorzystanie z usługi proponowanej przez Krajową Administrację Skarbową czyli tak zwany Twój e-PIT. Aby uzyskać o nim więcej informacji można skorzystać z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub z oficjalnych informatorów i broszur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.