26 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Czy polskie banki jeszcze istnieją? Jak jest naprawdę?

2 min read
Mężczyzna pracujący w Polskim banku siedzi obok biurka

Banki to instytucje, które mają prawo udzielać kredytów, przyjmować depozyty, a także wykonywać wiele innych czynności związanych z finansami. Ich zakres określony został w Prawie Bankowym. Ustawa z 29 sierpnia 1997 roku reguluje sposób organizacji i zasady tworzenia banków. Wszystkie polskie banki podlegają kontroli, którą wykonują organy publiczne. Jest to Komisja Nadzoru Finansowego, która podlega to podlega z koeli bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów.

Sposób działania polskiego systemu bankowego

Polskie banki działają podobnie jak w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. System bankowy składa się z kilku instytucji. Jest to Komisja Nadzoru Finansowego oraz bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski. Bankowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada z kolei za depozyty bankowe. W skład systemu bankowego w Polsce wchodzą także banki komercyjne, spółdzielcze, hipoteczne i wiele innych, podobnych instytucji finansowych.

Zarządzanie bankami w Polsce

Banki komercyjne w Polsce działają na zasadzie spółek akcyjnych. Właścicielami banków są ich akcjonariusze, czyli osoby fizyczne. Udziałowcami mogą być także zagraniczne instytucje bankowe.

Akcjonariusze powołują zarząd, na czele którego stoi prezes. Oprócz tego, w bankach komercyjnych, powołana zostaje rada nadzorcza. Kontroluje ona i ocenia pracę zarządu i ich sprawozdania z działania spółki.

Banki spółdzielcze działają się na zasadzie spółdzielni, której członkami są osoby fizyczne, a nie instytucje. Do ich prowadzenia powołuje się zarząd, natomiast kluczowe decyzje podejmuje walne zgromadzenie udziałowców.

Banki internetowe w Polsce

Ostatnio w Polsce powstało kilka banków, które świadczą swoje usługi wyłącznie przez Internet, a także tzw. fintechy oferujące bardzo nowoczesne usługi związane z finansami. Do najpopularniejszych banków internetowych w Polsce należy Aion Bank, Wise, Monese, a także Revoult. Można w nich założyć konta osobiste, firmowe, zarządzać rachunkami, kartami, płatnościami. Można także inwestować w kryptowaluty.

Banki w Polsce z przewagą rodzimego kapitału

Do najpopularniejszych banków, w których największe spośród udziałów posiada polski kapitał należą PKO BP, Pekao SA, Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Plus Bank i Bank Nowy. Można więc powiedzieć, że są to polskie banki.

Natomiast banków spółdzielczych jest w Polsce ponad pięćset. Są to instytucje połączone w dwóch zrzeszonych grupach (Spółdzielcza Grupa Bankowa SGB oraz Grupa BPS).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.