11 października 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Niezbędne dokumenty dla rozliczenia podatku z Niemiec w Polsce

Niezbędne dokumenty do rozliczania podatku w Niemczach

Republika Federalna Niemiec niezmiennie od wielu lat pozostaje chętnie wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej. Czasami wiąże się to z przeniesieniem za zachodnią granicę całego swojego życia, jednak wiele osób nadal łączy pracę w Niemczech z rodziną pozostającą na terenie Polski. Jeśli praca zawodowa odbywa się w Niemczech, a stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, zachodzi obowiązek rozliczenia się zarówno w polskim, jak i niemieckim urzędzie skarbowym. Jak przeprowadzić rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce? Czy w każdym przypadku jest to konieczne? Które dokumenty będą potrzebne? Na te pytania odpowiadamy w naszym krótkim poradniku.

Gdzie rozliczyć podatek – w Polsce czy w Niemczech?

Miejsce złożenia deklaracji podatkowej ściśle łączy się z miejscem zamieszkania podatnika oraz krajem, w którym pracuje on zarobkowo. Praca i miejsce zamieszkania w jednym kraju obligują również do rozliczania w nim podatku. W jaki sposób jednak prezentuje się sytuacja osób, które mieszkają jednocześnie i w Polsce, i w Niemczech? W takich sytuacjach obowiązek fiskalny obejmuje je w obu państwach. Wynagrodzenie z zagranicy powinno być wówczas rozliczane w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt), natomiast dochód z Polski – w fiskusie w kraju. Warto przy tym pamiętać, że dzięki międzypaństwowej umowie płatnik uniknie podwójnego opodatkowania. Rozliczenie podatku z Niemiec uiszcza się jedynie w tamtejszym Finanzamcie, bez konieczności odprowadzania daniny za ten sam dochód w Polsce.

Przygotowanie do rozliczenia podatku z Niemiec w polskiej skarbówce

Rozliczając się z wynagrodzenia w dwóch różnych państwach, należy pamiętać o przedłożeniu odpowiednich dokumentów we właściwych urzędach. W Finanzamcie podatnik składa deklarację dotyczącą dochodów pozyskanych jedynie na terenie Niemiec. Polski urząd wymaga dwóch różnych dokumentów z informacjami o wysokości zarobków osiąganych w Polsce i za granicą. Opodatkowanie w Polsce dotyczyć będzie tylko wynagrodzenia na terenie kraju, informacja o niemieckim dochodzie służy jedynie do określenia odpowiedniej stawki podatkowej. W rodzimym urzędzie skarbowym podatnik składa PIT-36 oraz załącznik PIT-ZG z informacją o zarobkach za granicą. Rozliczenie podatku z Niemiec umożliwia skorzystanie z wielu ulg dostępnych dla tamtejszych płatników, dlatego w Finanzamcie, oprócz odpowiednika PIT-36, przedstawia się dokumenty potwierdzające uprawnienia do zniżek.

Rozliczenie online – czy to dobry pomysł?

Postępująca cyfryzacja polskich i niemieckich urzędów umożliwia złożenie deklaracji za pośrednictwem internetu. Ten sposób na ominięcie kolejek w urzędach sprawia, że wysłanie PITa jest możliwe z każdego miejsca o dowolnej porze dnia. Warto pamiętać również o tym, że przekazanie deklaracji o obciążeniu fiskalnym online może przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku na konto płatnika. Warunkiem jest poprawne złożenie kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie.

Pomoc w rozliczeniu podatku z Niemiec

Prawidłowe rozliczenie podatku z Niemiec i Polski w dwóch różnych systemach fiskalnych może przysporzyć nerwów. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty biur podatkowych, specjalizujących się we wsparciu księgowym Polaków pracujących za granicą. Profesjonaliści dopilnują, by wszystkie potrzebne dokumenty zostały złożone w odpowiednim czasie, a także przeprowadzą płatnika przez cały proces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.