24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak odkładać pieniądze i wyrobić w sobie nawyk oszczędzania?

3 min read
Mężczyzna wybiera pieniądze z bankomatu

Artykuł sponsorowany.

Oszczędzanie stanowi ważny element zarządzania domowym budżetem. Zgromadzone pieniądze pozwalają bowiem zabezpieczyć się finansowo w razie nieprzewidzianych wydatków, czy też umożliwiają realizację założonych celów. Jednak nie każdemu z łatwością przychodzi odkładanie środków. Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać.

Czy wiesz, że oszczędzania da się nauczyć? Poprzez drobne działania można wyrobić sobie nawyk systematycznego odkładania pieniędzy. Nie musisz przy tym dysponować bogatą wiedzą z finansów – podstawy w zupełności wystarczą.

Konto oszczędnościowe – zacznij od jego założenia

Konto oszczędnościowe to najlepsze narzędzie, które wspomaga systematyczne odkładanie pieniędzy. Nawet jeśli dysponujesz rachunkiem osobistym, z pewnością jest on nieoprocentowany. Tym sposobem odcinasz sobie drogę do pomnażania zysków.

Założenie konta oszczędnościowego niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych należą:

  • możliwość wpłacania kwot w dowolnym czasie – dzięki czemu stale powiększasz swój kapitał i odsetki rosną;
  • możliwość wypłacania środków w dowolnym momencie – dzięki czemu pieniądze masz pod ręką i w każdej chwili możesz z nich skorzystać;
  • bezpieczeństwo kapitału – wszystkie wpłacone pieniądze odzyskasz nawet w przypadku niesprzyjającej sytuacji na rynkach finansowych. Warto przy tym podkreślić, że konto oszczędnościowe jest bezpłatne. Bank zwykle pobiera wyłącznie prowizję za kilkukrotną wypłatę środków w okresie rozliczeniowym. Nie działa to jednak na Twoją niekorzyść – w praktyce zniechęca do nieprzemyślanego korzystania z pieniędzy.

Oszczędzanie w prostych krokach

Każdy może oszczędzać – niezależnie od tego, jaki jest jego status materialny. Nie ma bowiem konieczności odkładania ogromnych sum pieniędzy miesiąc w miesiąc. Pieniądze można gromadzić we własnym tempie – chodzi głównie o to, aby na początku wyrobić sobie nawyk.

1. Odkładaj nawet niewielkie kwoty

Nie możesz pozwolić sobie na odkładanie więcej niż 50 zł miesięcznie? Nie rezygnuj z oszczędzania tylko z tego powodu. Każda kwota jest odpowiednia i pozwala na systematyczne powiększanie zgromadzonego kapitału.

Jeżeli w danym miesiącu Twoje wydatki przekroczyły założony budżet, odłóż mniejszą kwotę niż do tej pory. Najważniejsza jest systematyczność.

2. Pieniądze na konto oszczędnościowe wpłacaj w pierwszej kolejności

Jeśli wpłatę na konto oszczędnościowe potraktujesz jako kolejny rachunek do opłacenia, z większą łatwością przyjdzie Ci systematyczne odkładanie pieniędzy. Możesz także ustawić zlecenie stałe, w efekcie czego wskazana kwota pobierze się automatycznie i trafi na konto oszczędnościowe.

3. Każdą nadwyżkę wpłacaj na konto oszczędnościowe

Jeśli dysponujesz nadwyżką finansową, nie pozostawiaj jej na nieoprocentowanym rachunku osobistym. Wpłać ją na konto oszczędnościowe, aby pieniądze pracowały na wyższy zysk. Jeżeli natomiast pojawi się sytuacja, w której będziesz potrzebować środków, po prostu pobierzesz je z rachunku.

Oszczędzanie jest łatwe – jeśli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, szybko wyrobisz sobie nawyk systematycznego odkładania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.