16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Pieniądze na czarną godzinę. Ile i gdzie je odłożyć?

3 min read
Zbieranie oszczędności do skarbonki na czarną godzine

Niespodziewane wydatki zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Zgromadzone oszczędności pozwalają na szybkie pokrycie kosztów bez konieczności zadłużania się u rodziny czy w bankach. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na odkładanie pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia i w jaki sposób zacząć oszczędzać.

Życie bywa nieprzewidywalne i przynosi mnóstwo niespodzianek – także tych związanych z ogromnymi wydatkami. Aby – mimo pogorszenia sytuacji finansowej – móc utrzymać dotychczasowy standard bytu, warto się odpowiednio zabezpieczyć. Koniecznością jest zbudowanie solidnej poduszki finansowej, dzięki której żadne zdarzenie losowe nie zaskoczy domowego budżetu.

Poduszka finansowa, czyli co?

Mianem poduszki finansowej określa się pieniądze, które mają stanowić zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych. Zwykle mówi się o niej w kontekście utraty pracy, np. z powodów zdrowotnych czy na skutek zwolnienia. Jednak z pieniędzy zgromadzonych w ramach „funduszu” awaryjnego można korzystać w wielu innych przypadkach, które wymagają dostępu do większej gotówki.

Pieniądze na czarną godzinę – ile warto ich mieć?

To, ile pieniędzy na czarną godzinę warto odłożyć, zależy od wielu czynników. Znacznie ma m.in. to:

  • jaki jest twój standard życia
  • ile wynoszą wydatki
  • jak duże jest twoje miesięczne wynagrodzenie
  • ile osób masz na utrzymaniu.

Powszechnie uważa się, że minimum zgromadzone na poduszce finansowej powinno odpowiadać trzykrotności miesięcznych wydatków. Jednak im większy fundusz awaryjny, tym lepsze zabezpieczenie w razie przedłużającej się niestabilności finansowej. Jeśli masz więc możliwość odłożenia kwoty odpowiadającej nawet sumie rocznych wydatków, zrób to.

Lokaty bankowe – dobry sposób na odkładanie pieniędzy?

Pieniądze odkładane na rachunku osobistym nigdy nie będą wykorzystane jako fundusz awaryjny. Zawsze znajdzie się powód, dla którego zostaną wydane w zupełnie innym celu. Koniecznością jest odkładanie środków w sposób bardziej efektywny. Z pomocą przychodzą m.in. lokaty bankowe, które nie tylko pozwalają na gromadzenie pieniędzy, ale i pomnażanie kapitału. To dobry wybór z kilku powodów.

  1. Oszczędzanie bez ryzyka – nie musisz obawiać się utraty środków. Nie tracisz ani złotówki z wpłaconego kapitału, jeśli sytuacja na rynku finansowym staje się niekorzystna. Zwrot wszystkich ulokowanych pieniędzy otrzymasz też wtedy, gdy bank ogłosi upadłość.
  2. Gwarancja zysków – kapitał zostanie powiększony o odsetki, zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Na koniec umowy wpłynie do ciebie więcej pieniędzy w porównaniu z wysokością wpłacanych środków.
  3. Ochrona przed zbędnymi wydatkami – pieniądze zgromadzone na lokacie są niejako „zamrożone”. Chociaż w praktyce możesz je wypłacić w dowolnym momencie, będzie się to wiązało z utratą odsetek.

Pamiętaj! W związku z dość niskim oprocentowaniem, lokaty bankowe należy wcześniej porównać. Weź pod uwagę nie tylko możliwe do wypracowania odsetki, ale również czas trwania umowy czy inne warunki stawiane przez bank.

1 thought on “Pieniądze na czarną godzinę. Ile i gdzie je odłożyć?

  1. Przeraża mnie t jak dużo osób nie ma oszczędności. To na prawdę dziwne, biorąc pod uwage to, że nie zarabiają mało. Taka poduszka finansowa to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.