19 maja 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Formalności związane z darowizną od rodziców

2 min read
Mężczyzna oblicza podatek od darowizny

Man using calculator Accounting Calculating Cost Economic bills with money stack step growing growth saving money in home , finance concept

Rodzice często zabezpieczają swoje dzieci na przyszłość, przekazując im darowizny. Przyjmują one różne postaci – od gotówki, przez cenne przedmioty, aż po nieruchomości. Dzieci przyjmujące darowiznę zastanawiają się, jakich formalności muszą dopełnić, aby wszystko było zgodne z prawem. Kłopotliwa bywa także kwestia opodatkowania darowizny od rodziców.

Grupy podatkowe i kwoty wolne od podatku

Darowizny co do zasady podlegają podatkowi od spadków i darowizn. W prawie rozróżniono jednak trzy grupy podatkowe, którym przysługują odmienne kwoty wolne od podatku. Dzieci, którym przekazywana jest darowizna, należą do I grupy podatkowej, dla której kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł.

Grupy podatkowe:

  • I grupa – małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie;
  • II grupa – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • III grupa – pozostałe osoby.

Kwoty wolne od podatku dla poszczególnych grup podatkowych:

  • I grupa – 9637 zł;
  • II grupa – 7276 zł;
  • III grupa – 4902 zł.

Dzieci, które otrzymały darowiznę od rodziców nieprzekraczającą kwoty wolnej od podatku, nie muszą dopełniać już żadnych formalności. Wizyta w Urzędzie Skarbowym jest w tym przypadku niepotrzebna.

Należy pamiętać, że choć w artykule skupiamy się na dzieciach, jako przyjmujących darowiznę, najwięcej formalności spoczywa tak naprawdę na przekazujących ją rodzicach. Mowa tutaj o konieczności sporządzenia darowizny w formie aktu notarialnego.

Aby sporządzić darowiznę w formie aktu notarialnego, należy udać się do notariusza. Jedną z kancelarii, w których można to zrobić, jest Kancelaria Notarialna Łukasza Górskiego w Warszawie. Prowadzący ją notariusz nie tylko sporządzi akt notarialny, ale również w razie potrzeby rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zwolnienie darowizny od rodziców od podatku po zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego

Darowizna od rodziców, nawet przekraczająca kwotę wolną od podatku, wciąż może zostać zwolniona od konieczności uiszczenia opłaty. Dziecko, które otrzyma taką darowiznę, musi jednak dopełnić pewnych formalności.

W przypadku, gdy nasi rodzice przekażą nam w drodze darowizny przedmiot czy pieniądze o większej wartości niż 9637 zł, powinniśmy zgłosić otrzymanie darowizny właściwemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Termin dokonania zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli nie zgłosimy darowizny w ciągu wyznaczonego czasu, będziemy zobowiązani do zapłaty podatku od spadków i darowizn.

1 thought on “Formalności związane z darowizną od rodziców

  1. Szukałam właśnie takich informacji. Jestem w sytuacji, gdzie otrzymałam darowiznę, ale ciężko jest ogarnąć co muszę załatwić, aby wszystko było okej. 🙂 Fajnie, że znalazłam wasz artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.