16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Księgowość internetowa – narzędzie nowoczesnego przedsiębiorcy

3 min read
Kalkulator.

W dobie chybkiego rozwoju technologii niemal nikogo nie dziwi szeroki zakres usług dostępnych online, bez wychodzenia z przysłowiowych „czterech ścian”. Tak naprawdę wystarczy jedynie komputer, nienaganne połączenie internetowe, wygodny fotel oraz ciepłe kapcie, aby załatwić każdą dowolną sprawę. Zakupy, pożyczka w banku, podpisywanie umów, a nawet wizyty u lekarza – dlaczego więc taki postęp miałby ominąć księgowość?

Nic bardziej mylnego… W końcu każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nade wszystko ceni sobie wygodę, a także oszczędność czasu oraz pieniędzy. Księgowość internetowa? W tym przypadku – strzał w dziesiątkę!

Możliwości oferowane przez księgowość internetową

Księgowość internetowa oferuje przedsiębiorcom ogrom środków, ułatwiających prowadzenie własnego biznesu – począwszy od tych najbardziej podstawowych, do nieco bardziej zaawansowanych. Co mamy na myśli? Mowa tu na przykład o rejestrowaniu kosztów i przychodów firmy, obliczaniu zobowiązań podatkowych oraz składek ZUS, prowadzeniu ewidencji wyposażenia, tworzeniu i wysyłaniu do Urzędu Skarbowego tak zwanego JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego, a co najważniejsze – o wystawianiu faktur. I tutaj z pomocą przychodzą specjalne programy do faktur.

Program do faktur online – dlaczego jego wybór jest tak ważny?

Odpowiedź może wydawać się banalnie prosta, wszak „fakturowanie” dotyczy każdego! Dokumentacja prowadzonej sprzedaży to mniej lub bardziej przykry obowiązek każdej osoby, prowadzącej własną działalność gospodarczą. Wszystko zależy od dostępu do odpowiednich „narzędzi”! A ich wybór jest olbrzymi!

Poszczególne programy do fakturowania różnią się swoimi funkcjonalnościami. Niektóre z nich mają tylko podstawowy zakres funkcji, inne zaś umożliwiają wykonywanie wielu nieco bardziej skomplikowanych operacji – jak przygotowywanie korekt, not odsetkowych, wpłat, czy przelewów, co bez wątpienia należy uwzględnić przy dokonywaniu wyboru dla swojej firmy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jak powszechnie wiadomo zarówno ustawy związane z rachunkowością, jak i rozporządzenia w sprawie fakturowania ulegają dosyć częstym zmianom, dlatego jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze programu do faktur online powinna stanowić zgodność z przepisami oraz bieżące aktualizowanie, tak aby uniknąć późniejszych problemów.

Przedsiębiorca powinien również rozważyć kwestię bezpieczeństwa. I choć oczywiście koszt korzystania z programu jest istotny, należy odpowiednio zadbać o dane firmy oraz jej kontrahentów. Dobry program do fakturowania powinien być więc wyposażony w solidny system zabezpieczeń. Ważna jest także prostota obsługi oraz intuicyjnie skonstruowany interfejs, jednak nie powinny one stanowić jednego z pierwszych kryteriów przy decydowaniu się na skorzystanie z konkretnego programu do faktur. W końcu możliwości oferowane przez księgowość internetową są zbyt ogromne! Wybór tak naprawdę w dużej mierze zależy od profilu prowadzonej firmy.

Dodatkowo pod uwagę można wziąć na przykład możliwość sprawnego wystawiania faktur przy pomocy numeru NIP, edycji dokumentów przy popełnieniu pomyłki, integracji z bankowością online, tak aby móc na bieżąco monitorować płatności klientów, jak również możliwość wystawiania faktur o zróżnicowanym typie (tj. zaliczkowej, czy korygującej), w różnych językach, czy walutach.

Warto wspomnieć, iż przedsiębiorcy mogą korzystać z większości aplikacji na dowolnych urządzeniach mobilnych – telefonie, czy tablecie. Faktury mogą więc zostać wystawione z dowolnego miejsca, poza siedzibą firmy… Mobilność, wygoda i prostota – Księgowość internetowa ma bardzo wiele zalet!

1 thought on “Księgowość internetowa – narzędzie nowoczesnego przedsiębiorcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.