Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o dochodach?
Zaświadczenie o dochodach najczęściej potrzebne jest osobom ubiegającym się o kredyt, jednak nie jest to wcale jedyna sytuacja, w której trzeba się o nie postarać. Dokument stanowi potwierdzenie, że środki deklarowane przez daną osobę rzeczywiście są jej wypłacane w określonej wysokości przez pracodawcę. Kiedy przyda się takie zaświadczenie? Co powinno się z nim znaleźć? Co jeszcze powinieneś wiedzieć na jego temat? Poznaj szczegóły.
Niektórzy zastanawiają się, czy za zaświadczenie o dochodach trzeba płacić. Jeśli dokument dotyczy ostatniego okresu, nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Jeśli jednak sporządzenie dokumentów będzie wymagało sięgnięcia do danych archiwalnych, ponosi się koszty wydania odpisu lub kopii.
Zaświadczenia o dochodach – co to jest?
Zaświadczenie o dochodach jest jednym z bardziej popularnych dokumentów. Uzyskują je zarówno pracownicy sfery budżetowej, jak i osoby zatrudnione w prywatnych przedsiębiorstwach. Jego celem jest podanie informacji dotyczących zarobków i wypłacalności konkretnej osoby. Może obejmować ostatnie 3 miesiące lub dłuższy czas. Za wystawienie zaświadczenia odpowiada pracodawca. Nie istnieje limit zaświadczeń, choć pracodawca nie musi wydawać zaświadczenia o wynagrodzeniu na każde żądanie pracownika. W praktyce jednak nie robi się z tym problemu.
O zaświadczenie można również złożyć wniosek do urzędu skarbowego. Wówczas jednak trzeba uiścić opłatę skarbową.
Co powinno znaleźć się na zaświadczeniu?
Wydanie zaświadczenia ma na celu przede wszystkim potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów. Na dokumencie powinny więc znaleźć się takie dane jak:
- dane pracownika: dane personalne oraz adres zamieszkania, numer pesel, numer dokumentu tożsamości,
- nazwa i adres obecnego pracodawcy, dane kontaktowe,
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich kilku, najczęściej trzech, miesięcy,
- datę rozpoczęcia pracy przez pracownika i rodzaj umowy,
- pieczęć i podpis pracodawcy,
- informacja na temat stanowiska i charakter wykonywanej pracy.
W zaświadczeniu o dochodach powinna znaleźć się także informacja na temat zajęć komorniczych.
Kiedy wymagane jest zaświadczenie o dochodach?
Wystawienia zaświadczenia najczęściej domagają się banki w czasie procedury kredytowej – o ile przy kredytach gotówkowych da się zastąpić dokument wyciągami z konta, o tyle przy kredytach hipotecznych nie jest to już możliwe. Inne sytuacje, w których potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach to:
- zakupy ratalne bezpośrednio w sklepach,
- niektóre pożyczki w sektorze pozabankowym,
- przy zapisywaniu dziecka do przedszkola – kiedy kierownictwo chce zyskać pewność, że rodzice będą regularnie dokonywać wpłat miesięcznych na konto instytucji,
- umowy podpisywane w celu świadczenia usług, na przykład telefonia komórkowa czy abonament telewizyjny,
- zasiłki i zapomogi – niektóre świadczenia udzielane przez takie instytucje jak MOPS czy MOPR wymagają dostarczenia zaświadczenia o zarobkach,
- postępowania sądowe, na przykład sprawy rozwodowe czy alimentacyjne.
Zaświadczenie o dochodach wydane przez urząd skarbowy może okazać się niebezpieczne przy okazji starania się o:
- zasiłki, świadczenia alimentacyjne i stypendia socjalne,
- lokal komunalny,
- dodatki mieszkaniowe,
- bonifikatę w opłacie z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.
Warto wiedzieć, że różne firmy mogą mieć różne oczekiwania co do zaświadczenia o dochodach. Bardzo często konkretne informacje są sugerowane przez formularze wydawane na przykład przez banki.
Bardzo fajny artykuł.