19 maja 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Nowy Ład w praktyce – kalkulator wynagrodzeń

3 min read
Kobieta oblicza wynagrodzenie na kalkulatorze wynagrodzeń

Prezydent podpisał ustawę, nie ma więc już większych wątpliwości, że od 1 stycznia 2022 roku rozpoczną się zmiany pod nazwą Polski Ład. Specjaliści przestrzegają przed rewolucją w zakresie prawa, podatków, kosztów, finansów i składek. Jak więc zmiany te w praktyce wpłyną na osoby pracujące? Czy będzie to miało bezpośrednie przełożenie na wynagrodzenia? Ilość planowanych zmian jest tak szeroka, że ręcznie przeliczenie wzrostu lub spadku wynagrodzenia, dla przeciętnego podatnika jest praktycznie niemożliwe. Jednak powstały specjalne narzędzia, tak zwane „kalkulatory nowego Ładu” – które mają być pomocą. Taki właśnie nowy Ład kalkulator wynagrodzeń może pokazać z czym przyjdzie się nam mierzyć w przyszłym roku.

Osoba najniżej zarabiająca – pensja minimalna 3010 zł brutto

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 wynosiło 2 800 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie w 2022 z największym prawdopodobieństwem wzrośnie do kwoty 3010 zł brutto. Na podstawie tych danych przygotowano pierwsze wyliczenie przy użyciu narzędzia nowy Ład kalkulator wynagrodzeń.
Wprowadzając wynagrodzenie miesięczne brutto na poziomie 3010 zł, oznaczając, że pracownik pracuje w miejscu zamieszkania oraz nie jest uczestnikiem PPK otrzymano wyniki: po zmianach podatkowych podatnik osiągnie wynagrodzenie netto 2363,56 zł. Co oznacza, że w wyniku zmian podatkowych zyska 154 zł miesięcznie.
Podsumowanie:

  • pensja brutto 3010 zł miesięcznie
  • pensja netto 2363,56 zł miesięcznie
  • zysk 154 zł miesięcznie

    W przypadku przystąpienia do PPK i przy stawkach osoby zatrudnionej 2% oraz stawce pracodawcy 1,5% wpłaty do PPK wyniosą Wpłaty do PPK: pracownik: 60,20 zł, pracodawca: 45,15 zł. W takim wypadku pracownikowi zostanie przyznane wynagrodzenie netto 2303,36 zł. Co oznacza według kalkulatora zysk 162,00 zł miesięcznie.
    Kalkulator wynagrodzeń

Zarobki na poziomie 5000 brutto

Nowy Polski Ład można sprawdzić również przy wyższych planowanych zarobkach. Nowy Ład kalkulator wynagrodzeń został więc uruchomiony z założeniem pensji brutto 5000 zł, pracownika, który pracuje w miejscu zamieszkania oraz nie jest uczestnikiem PPK. Taka kalkulacja pozwala na wskazanie wyniku wynagrodzenia netto na poziomie 3660,19 zł netto miesięcznie, a podatnik w wyniku zmian podatkowych zyska 47 zł miesięcznie.

Podsumowanie:

  • pensja brutto 5000 zł miesięcznie
  • pensja netto 3660,19 zł miesięcznie
  • zysk 47 zł miesięcznie

Jeżeli natomiast do zmian i obliczeń na podstawie ustawy Polski Ład podatnik wprowadzi informacje, że jest uczestnikiem (przystąpił) do PKK na poziomie osoby zatrudnionej 2% oraz stawce pracodawcy 1,5% – wpłaty do PPK wyniosą dla pracownika 100 zł, dla pracodawcy 75 zł. Wynagrodzenie netto po zmianach podatkowych wyniesie 3547,19 zł. A kalkulator wskazuje, że podatnik w wyniku zmian podatkowych zyska 47,00 zł miesięcznie.

Zarobki na poziomie 15 000 zł miesięcznie

Zweryfikowano również wyższe zarobki i jak będą one zmieniały się (w zakresie kosztów, składek i podatków) po nowelizacji nowy Ład. Przyjęto wartość pensji brutto na poziomie 15 000 zł, pracownika mającego miejsce zamieszkania tam, gdzie zakład pracy, oraz to, że nie uczestniczy w PPK. W takim wypadku po zmianach podatkowych podatnik otrzyma 9764,49 zł, czyli mniej niż dotychczas. Jego strata wyniesie 163,47 zł miesięcznie. Po pracy z narzędziami takimi jak nowy Ład kalkulator wynagrodzeń można wyciągnąć wnioski, że reforma została skierowana raczej do podatników mniej zarabiających i do oni mają skorzystać ze zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.