Co się zmienia w rozliczeniach PIT-28 za 2022 rok?
Każdy rodzaj PIT-u, jakiego wymaga od podatnika urząd skarbowy, ma swoje określone ramy czasowe, w których bezwzględnie należy się zmieścić. Inne terminy zazwyczaj obowiązują przedsiębiorców, a inne osoby prywatne, nieprowadzące działalności gospodarczej.
Warunkiem bezproblemowego i bezbłędnego rozliczenia PIT 2022 jest monitorowanie zmian wprowadzanych ustawowo przez rząd w związku z podatkami i samymi formami rozliczenia. Jeśli chodzi o e-PIT 2023, sporo zmian nastąpiło chociażby w sposobie rozliczania najpopularniejszego podatku PIT,czyli formularza PIT-37. Drugim równie popularnym dokumentem jest PIT-28, dotyczący wynajmu lokali. Czy i w jego przypadku nastąpiły istotne zmiany?
PIT-y 2022 – zmiany w sposobach rozliczania
Obecnie wiele osób traktuje wynajmowanie lokali mieszkalnych i usługowych jako dodatkowe źródło dochodu. Jako takie musi być opodatkowane, a do urzędu skarbowego musi z tego tytułu wpłynąć odpowiedni formularz – rozliczenie PIT-28. Muszą w nim być ujęte wszystkie zarobione w ten sposób pieniądze oraz uwzględniony zapłacony urzędowi ryczałt za wynajem. Jest to dość skomplikowana procedura, dlatego to konkretne rozliczenie PIT 2022 warto wykonywać z pomocą doświadczonego biura rachunkowego lub korzystając z informacji zawartych w dobrych serwisach podatkowych. Trzeba również pamiętać, że PIT-28 składają również przedsiębiorcy niewynajmujący lokali, ale rozliczający się ze swojej działalności ryczałtowo.
Wśród przyszłorocznych zmian w rozliczeniu PIT 2023, związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu, jest zmiana terminu składania dokumentu. Dla ułatwienia został on wydłużony i zrównany z terminem składania deklaracji podatkowej PIT-37. Dzięki temu wielu podatników uniknie kar za niedopilnowanie terminów i niezłożenie pisma na czas. Ostateczną datą jego złożenia jest dzień 30 kwietnia.
[obraz_1]
[obraz_2]
PIT-36 zamiast PIT-28 od nowego roku
Wszystkie osoby prowadzące firmę i rozliczające się dotychczas za pomocą rozliczenia PIT-28 muszą pamiętać o nowej możliwości, jaka się pojawiła w związku z wprowadzonymi w podatkach zmianami. Chodzi tu o PIT-36, umożliwiający zmianę formy opodatkowania całego roku kalendarzowego 2022. Jeśli zamiast PIT-u-28 do urzędu wpłynie poprawnie uzupełniony PIT-36, możliwa będzie zmiana opodatkowania na korzystniejszą, jeśli tak wynika z obliczeń księgowych.
Analogicznie mogą postąpić osoby prywatne, które w 2022 rozliczali się z urzędem ryczałtem, ale chcą zmienić formę opodatkowania na skalę. Jest to możliwe za sprawą zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie. Aby móc skorzystać z podatku 12% za cały mijający rok, w chwili składania rozliczenia PIT do skarbówki należy dostarczyć nie PIT-28, ale właśnie PIT-36. Jeśli ma nastąpić zmiana formy opodatkowania najmu nieruchomości,naczelnik urzędu musi dostać stosowny dokument maksymalnie do dnia 2 maja 2023 roku. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół: zmiana stawki nie będzie możliwa, jeśli w urzędzie zostanie złożony PIT-28, czyli wniosek o rozliczenie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Czy rozliczenie PIT-28 można zrobić z małżonkiem?
Zmiany nie dotyczą możliwości rozliczania się z e-PIT 2023 z małżonkiem. W dalszym ciągi nie można wspólnie rozliczać się z ryczałtu ewidencjonowanego. Podobnie jest w przypadku wszystkich przychodów, jakie zostają opodatkowane skalą podatkową w wysokości 12%. Jedynym wyjątkiem będzie wynajmowanie lub dzierżawienie nieruchomości prywatnie – to jedyna możliwość dająca prawo do rozliczenia się razem z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.