26 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Zaburzenia psychiczne

2 min read
mężczyzna z zaburzeniami psychicznymi

Osobowość borderline Border Personality Disorder to osobowość z pogranicza lub pograniczne zaburzenia osobowości. Charakteryzuje się zaburzeniami nastroju, zaburzeniami tożsamości i poczuciem niepełnienia w życiu oraz dojmującej pustki. Osoby cierpiące na to zaburzenie psychiczne pełne są negatywnych uczuć skierowanych do siebie i otaczającego świata. Nieprzerwanie żyją w poczuciu lęku przed odrzuceniem i strachem przed rozczarowaniem. Nie potrafią budować relacji na żadnej płaszczyźnie, a szczególnie relacji intymnych, mają problem z samookreśleniem.

Co to jest borderline?

Zaburzenie osobowości borderline zaczęto definiować w połowie poprzedniego stulecia na przykładzie pacjentów cierpiących na zaburzenia psychotyczne oraz różnego rodzaju nerwice. Byli to pacjenci o utrwalonych już cechach osobowości, którzy nie mieli żadnej szansy na poprawę zdrowia bez wdrożenia innowacyjnych w tamtym czasie metod leczenia.

Zaburzenia osobowości borderline charakteryzują negatywne emocje. Pacjenci odczuwający cały czas niepokój i lęk reagują złością, wybuchami gniewu, głęboką frustracją, odczuwają smutek i wstyd, są głęboko znudzeni. Świadomość tych emocji powoduje wzmocnienie negatywnego nastawienia do całego świata i najbliższego środowiska. Rosnący stres może spowodować objawy paranoidalne. Na tym etapie pacjenci zwykle potrzebują hospitalizacji.

Zdiagnozowana osobowość borderline nie poradzi sobie samodzielnie z chorobą, im mocniej nasilają się objawy tym większe występuje poczucie alienacji i odrzucenia, którym towarzyszy jeszcze większa panika. Całkowita dekoncentracja umysłu nie pozwala na zaprojektowanie planu wyjścia z sytuacji i samodzielnego go wdrożenia.

Ryzykowne zachowania

Osobowość borderline ma skłonności do podejmowania różnego rodzaju ryzykownych zachowań. Nie stroni od substancji psychoaktywnych, ma problemy z odżywianiem. W sytuacjach konfrontacji będzie kłamała i konfabulowała, aż do granicy wiarygodności. Często podejmuje próby samobójcze lub samookaleczenia, wyklucza się z przyjaznego nawet środowiska, by nie pozwolić na to swojemu otoczeniu. Z zaburzeniami osobowości borderline zmaga się aktualnie ok. 3% populacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.