19 maja 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Kim jest psycholog i kiedy się do niego zgłosić?

2 min read
Młody człowiek podczas terapii

Psycholog to specjalista, który pomaga innym ludziom w trudnych sytuacjach życiowych oraz w momencie, gdy pojawiają się jakieś zaburzenia psychiczne. Do psychologa mogą zgłaszać się wszystkie osoby, które zauważają kłopoty, dotyczące swojego zdrowia psychicznego.

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia wyższe magisterskie, a zwykle także dodatkowe kursy lub studia podyplomowe. Warto wiedzieć, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, ponieważ nie wszyscy absolwenci uczelni decydują się kurs psychoterapii w wybranym nurcie. Osoba z wykształceniem psychologicznym może udzielać zarówno porad, dotyczących zdrowia psychicznego, jak i zawodowego, a także prowadzić psychoedukację oraz szkolenia. Czasami zdarza się, że po kilku spotkaniach w poradni, psycholog kieruje do terapeuty lub psychiatry. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy u klienta pojawiają się bardzo poważne zaburzenia, takie jak myśli samobójcze, schizofrenia, omamy słuchowe lub wzrokowe lub wysoki poziom agresji.

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Wizyta u psychologa to doświadczenie, które może korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne jednostki. Wśród najważniejszych sytuacji, w których należy zgłosić się do psychologa, można wyróżnić:

  • pojawienie się nadmiernego stresu,
  • brak możliwości poradzenia sobie ze swoimi problemami w życiu codziennym,
  • wystąpienie poważnych kłopotów rodzinnych lub zawodowych,
  • długotrwałe obniżenie nastroju, problemy ze snem, płaczliwość,
  • nadużywanie alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych,
  • zauważenie u siebie niepokojących zmian, na przykład inny sposób reagowania na problemy, niechęć wobec ludzi,
  • kłopoty małżeńskie lub partnerskie,
  • trudności z poradzeniem sobie z daną sytuacją życiową, na przykład rozstaniem z partnerem, śmiercią bliskiej osoby.

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać się do psychologa, jest pojawienie się problemów w życiu seksualnym. W takiej sytuacji najlepiej wybrać psychologa ze specjalnością z seksuologii.

W życiu pojawia się wiele różnych trudności i nie ze wszystkimi człowiek może poradzić sobie samodzielnie. Właśnie dlatego dobrze zapisać się na wizytę u psychologa, co można zrobić tutaj: www.cplwowska.pl

Spotkanie z psychologiem w formie stacjonarnej lub online należy potraktować jak rozmowę z przyjacielem, który nie ocenia, nie daje rad i nie krytykuje. W ten sposób można się zwierzyć, rozpoznać źródło swoich problemów i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.