Problemy firmy transportowej
Jeszcze niedawno dało się usłyszeć głosy mówiące o tym, że nie ma bardziej dochodowego biznesu niż któraś z gałęzi TSL, a zwłaszcza transport. Logika mówi nam, że zawsze ktoś będzie potrzebował, aby przewieźć swoje ładunku z jednego miejsca do drugiego, stąd też na ilość zleceń nie powinniśmy narzekać. Jednak na nieszczęście przedsiębiorców nie jest to prawda, a przeciętna firma zmaga się z większą ilością problemów, niż mogłoby się nam wydawać!
Jak to zorganizować?
Pierwszym z problemów, bywającym często czymś, co spędza sen z powiek przedsiębiorców, są kłopoty w organizacji działalności. Najczęściej zaczynają się one w momencie, w którym ilość zleceń zaczyna nas przytłaczać. Pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki na najwyższych obrotach, płatności nie zawsze docierają na czas, jednak biznes nie może stać w miejscu! Trzeba stale monitorować to, gdzie aktualnie są kierowcy z poszczególnymi ładunkami, w jakim stanie jest flota samochodowa, a także na czas wypłacać pensje dla naszych pracowników. Właśnie dlatego tak ważne staje się wypracowanie pewnych struktur organizacyjnych, mających ułatwić nam realizowanie codziennych obowiązków!
Odroczone płatności
Wspomnieliśmy już o kwestii płatności. Gdy spytamy praktycznie każdego przedsiębiorcę, niezależnie czy pochodzi on z Gdańska, czy Krakowa o to, czy zawsze wpływają one na czas, to nieczęsto usłyszymy odpowiedź potwierdzającą. Brak płynności finansowej bywa morderczy dla kondycji naszej firmy. W branży TSL nikogo nie dziwi faktura z odroczonym terminem płatności sięgającym nawet do 3 miesięcy! Teoretycznie wiemy, że ta suma pieniędzy wpłynie na nasze konto, jednak to, że będziemy musieli na to poczekać, nieraz sprawia, że nie mamy środków bieżących na zatankowanie pojazdów czy opłacenie diet kierowców. Aby się uratować, zaciągamy w tym celu pożyczkę, a potem… już sami się chyba domyślacie?
Kierowcy na wagę złota
Nie sposób także wspomnieć o braku rąk do pracy, zwłaszcza w przypadku kierowców! Mimo tego, że ilość profesjonalnych kierowców stale rośnie, jednak to wciąż zbyt mała liczba, aby pokryła ona faktyczne zapotrzebowanie firm z branży transportu międzynarodowego. Doprowadza to do sytuacji, w której staramy się wykonywać więcej zleceń, niż faktycznie jest to możliwe! Nie tylko przemęczamy naszych obecnych kierowców, ale także ryzykujemy jakością wykonywanych usług!
Podsumowanie
Wymienione dziś problemy, to zaledwie kilka z kwestii będących utrudnieniami dla Twojej firmy. Istnieje jeszcze wiele pomniejszych spraw, które mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Te, które wymieniliśmy dzisiaj, są jednak obecne w istnieniu każdej firmy transportowej! A ty? Jak sobie z nimi poradzisz?
Artykuł powstał we współpracy z firmą transportową Bitlogistics.