27 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Płytki PCB na zamówienie. Jak wygląda proces zamówienia i jakie parametry trzeba uwzględnić?

3 min read
Płytki PCB na zamówienie stoją na biurku

Entuzjastów elektroniki nie brakuje, a rozwój sztucznej inteligencji, dronów i robotyki tylko sprzyja większemu zapotrzebowaniu na części elektroniczne. Wśród nich swego rodzaju “numerem jeden” pozostają płytki PCB. Znajdziemy je bowiem praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym, ponieważ to właśnie one odpowiadają za pracę całego systemu i przekazywanie sygnałów między poszczególnymi komponentami. Jeśli również majsterkujesz i zastanawiasz się, jak wykonać dany projekt, koniecznie sprawdź, co warto wiedzieć o zamawianiu płytek drukowanych!

Projektowanie płytek drukowanych. Od pomysłu po realizację

Płytki PCB (płytki drukowane) to elementy, które odpowiadają za cały proces komunikacji wszystkich elementów elektronicznych danego układu. Projektując własne urządzenie, nawet nieskomplikowane i podstawowe, istnieją trzy rozwiązania, z których można skorzystać. Pierwszym jest wykorzystanie prototypowych płytek stykowych, co jest znacznie prostsze od produkcji obwodów drukowanych. Płytki prototypowe przystosowane są do szybkiego podłączenia różnych komponentów elektronicznych, zapewniając przesył sygnałów. Jednak wiele projektów na dalszych etapach wykracza poza możliwości, które daje to rozwiązanie. Dlatego entuzjaści elektroniki i elektroniki programowalnej decydują się na którąś z dwóch pozostałych opcji: płytki PCB na zamówienie lub na samodzielne tworzenie płytek PCB.

Płytki PCB na zamówienie – najlepsze rozwiązanie?

Producent płytek drukowanych, który oferuje drukowanie płytek PCB, może przyjąć do realizacji dowolny, również bardziej zaawansowany projekt. W zależności od indywidualnych preferencji można skorzystać z pomocy na etapie projektowym, co może być doskonałą propozycją dla wszystkich początkujących elektroników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wysłać gotowy projekt w odpowiednim pliku, projektowanie płytek drukowanych realizując samodzielnie. Przy składaniu zamówienia należy podać wszystkie dokładne parametry, w tym między innymi rodzaj laminatu (np. najpopularniejszy FR4), grubość, rodzaj miedzi, średnica otworów i ilość warstw płytek. Gotowy projekt należy przesłać w wybranym przez firmę formacie, np. Gerber.

Pomimo specjalistycznego charakteru tego zadania, płytka drukowana na zamówienie to usługa, która nie musi wiele kosztować. Warto przekonać się o tym, sprawdzając, jaką ofertę proponuje Printor – renomowany producent płytek drukowanych. Więcej informacji znajdziemy na stronie głównej: https://printor.pl.

Płytki PCB na zamównienie

Drukowanie płytek PCB – wybór parametrów

Wbrew pozorom nie istnieją płytki PCB, które byłyby całkowicie uniwersalne. To właśnie na poziomie projektowym wyznacza się najważniejsze parametry danego układu. Zlecając wykonanie zaprojektowanych obwodów drukowanych, należy pamiętać o najważniejszych parametrach takich, jak m.in.:

  • ilość warstw (obwody jedno- lub dwuwarstwowe),
  • rodzaj laminatu płytek (FR3, CEM, teflon, aluminium),
  • grubość płytki,
  • sztywność i elastyczność,
  • stop miedzi (obciążalność prądowa),
  • złocenie,
  • obciążalność prądowa.

Wszechstronna produkcja obwodów drukowanych dostarczyć może projektantom praktycznie wszystkie możliwe płytki. Za wybór ich parametrów ostatecznie odpowiada jednak zleceniodawca, który najlepiej wie, jaka powinna być specyfikacja techniczna idealnej płytki do projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.