O czym należy wiedzieć, kupując wózek widłowy do magazynu firmowego?
2 min readKażdy magazyn firmowy powinien być stworzony zgodnie z obowiązującymi zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to zarówno dróg transportowych i ewakuacyjnych w magazynie, jak i podstawowego wyposażenia magazynu, w tym m.in. wózków widłowych.
Wózki widłowe zalicza się do podstawowego wyposażenia sprzętowego niemalże każdej przestrzeni magazynowej. Są one pomocne przy transportowaniu towarów, a także przy obsłudze obszarów składowania i przeładunku.
Typ wózka widłowego a rodzaj magazynu
Przy zakupie wózka widłowego warto uwzględnić przede wszystkim rodzaj magazynu. Jest to bardzo istotne, ponieważ z uwagi na bezpieczeństwo pracowników wózków spalinowych starej generacji (bez odpowiedniego filtra) nie można używać w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ emitują one szkodliwe dla zdrowia spaliny. Szczególnym przypadkiem są magazyny, w których składuje się towary niebezpieczne – łatwopalne, wybuchowe itp. W takiej sytuacji najlepszą opcją są wózki widłowe antywybuchowe. Z racji tego, że jest to sprzęt specjalistyczny, najlepiej zaufać renomowanemu producentowi i wybrać wózki widłowe STILL.
Operator wózków widłowych
Przy zakupie wózka widłowego do magazynu firmowego warto pamiętać o zatrudnieniu wykwalifikowanego operatora, który powinien spełnić szereg wymagań formalnych:
- ukończone 18 lat,
- ukończony kurs operatora wózków widłowych,
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające gotowość do podjęcia pracy na stanowisku operator wózków widłowych,
- zgoda pracodawcy na przemieszczanie się po magazynie.
Serwis techniczny wózków widłowych
Każdy właściciel magazynu firmowego, w którym wykorzystuje się do pracy wózki widłowe ma obowiązek zlecać przegląd techniczny sprzętu co najmniej raz w roku. Decyzje o tym, czy sprzęt jest sprawny wydaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Podczas takiego badania sprawdzany jest m.in.: układ hamulcowy, układ kierowniczy, fotel operatora, zużycie wideł i czas utrzymania ładunku. Oprócz tego właściciel wózków widłowych ma obowiązek prowadzić dziennik konserwacji, w którym powinien wpisywać wszystkie naprawy i przeglądy sprzętu.