24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

O czym należy wiedzieć, kupując wózek widłowy do magazynu firmowego?

2 min read
Wózek widłowy w pracy

Każdy magazyn firmowy powinien być stworzony zgodnie z obowiązującymi zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to zarówno dróg transportowych i ewakuacyjnych w magazynie, jak i podstawowego wyposażenia magazynu, w tym m.in. wózków widłowych.

Wózki widłowe zalicza się do podstawowego wyposażenia sprzętowego niemalże każdej przestrzeni magazynowej. Są one pomocne przy transportowaniu towarów, a także przy obsłudze obszarów składowania i przeładunku.

Typ wózka widłowego a rodzaj magazynu

Przy zakupie wózka widłowego warto uwzględnić przede wszystkim rodzaj magazynu. Jest to bardzo istotne, ponieważ z uwagi na bezpieczeństwo pracowników wózków spalinowych starej generacji (bez odpowiedniego filtra) nie można używać w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ emitują one szkodliwe dla zdrowia spaliny. Szczególnym przypadkiem są magazyny, w których składuje się towary niebezpieczne – łatwopalne, wybuchowe itp. W takiej sytuacji najlepszą opcją są wózki widłowe antywybuchowe. Z racji tego, że jest to sprzęt specjalistyczny, najlepiej zaufać renomowanemu producentowi i wybrać wózki widłowe STILL.

Operator wózków widłowych

Przy zakupie wózka widłowego do magazynu firmowego warto pamiętać o zatrudnieniu wykwalifikowanego operatora, który powinien spełnić szereg wymagań formalnych:

  • ukończone 18 lat,
  • ukończony kurs operatora wózków widłowych,
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające gotowość do podjęcia pracy na stanowisku operator wózków widłowych,
  • zgoda pracodawcy na przemieszczanie się po magazynie.

Serwis techniczny wózków widłowych

Każdy właściciel magazynu firmowego, w którym wykorzystuje się do pracy wózki widłowe ma obowiązek zlecać przegląd techniczny sprzętu co najmniej raz w roku. Decyzje o tym, czy sprzęt jest sprawny wydaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Podczas takiego badania sprawdzany jest m.in.: układ hamulcowy, układ kierowniczy, fotel operatora, zużycie wideł i czas utrzymania ładunku. Oprócz tego właściciel wózków widłowych ma obowiązek prowadzić dziennik konserwacji, w którym powinien wpisywać wszystkie naprawy i przeglądy sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.