Leasing komputerów – czy warto?
3 min readLeasing to forma finansowania, wykorzystywana przez przedsiębiorców, która umożliwia korzystanie z komputera i oprogramowania komputerowego, bez konieczności jednorazowego ponoszenia dużych kosztów. Jak to działa i czy warto zainteresować się leasingiem komputerów?
Leasing – wprowadzenie
Leasing przypomina wynajem długoterminowy. Jest wygodną formą finansowania, która umożliwia nabycie sprzętu bez konieczności ponoszenia jednorazowo dużych kosztów. Jest opcją popularną wśród przedsiębiorców, głównie ze względu na korzyści podatkowe. Opłacanie leasingu można odliczyć od podatku dochodowego, a tym samym jeszcze bardziej zredukować ponoszone nakłady finansowe. Dodatkową zaletą leasingu jest łatwość jego uzyskania. Decyzja przychodzi o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnego kredytu w banku i najczęściej jest pozytywna.
Do wyboru przedsiębiorcy są dwie formy leasingu:
- Leasing operacyjny – polega na udostępnianiu przedsiębiorcy przedmiotu (np. samochodu lub komputera) objętego leasingiem w zamian za płacenie rat leasingowych. Ten rodzaj umowy musi być zawarty na minimum 2 lata, a po upływie ważności możliwe jest wykupienie przedmiotu przez leasingobiorcę.
- Leasing finansowy – umowa leasingu finansowego może być zawarta na dowolny czas (wtedy odpowiednio rośnie miesięczna rata leasingowa), a wraz ze spłaceniem przedmiotu, staje się on własnością leasingobiorcy.
Wybór odpowiedniej formy leasingu zależy od preferencji przedsiębiorcy odnośnie długości umowy oraz chęci posiadania przedmiotu objętego leasingiem po zakończeniu okresu jego trwania.
Dlaczego warto zdecydować się na leasing komputerów?
Finansowanie środków trwałych, takich jak komputery, pozwala zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt nawet początkującą firmę, która nie ma dużego budżetu. Jest to jeden z głównych czynników, które wpływają na decyzję o wzięciu leasingu.
Leasing najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy do funkcjonowania firmy jest potrzebna duża ilość komputerów i oprogramowania, a jednocześnie jej właściciel nie chce zamrażać kapitału przedsiębiorstwa. Jednorazowy, duży wydatek może znacząco uszczuplić budżet i wpłynąć na podejmowane w dalszej perspektywie działania biznesowe. W celu zachowania płynności finansowej, najlepszym wyjściem dla takiego przedsiębiorstwa, jest wzięcie potrzebnego sprzętu w leasing.
Co jeszcze może kryć się pod terminem: leasing komputerów?
- kserokopiarki, drukarki laserowe i szeroko pojęte urządzenia biurowe,
- urządzenia telekomunikacyjne,
- komputery stacjonarne i przenośne,
- tablety,
- meble,
- monitory,
- serwery,
- inne urządzenia IT.
Najpopularniejszy okres leasingu wynosi od 14 do 48 miesięcy, w czasie których leasingobiorca może dowolnie korzystać z posiadanych urządzeń.
Podsumowanie
Leasing komputerów można porównać do wynajmu długoterminowego. Jest to na pewno dobra decyzja, jeżeli sprzęt IT jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zdecydowanie się na leasing komputerów jest także korzystniejsze z punktu widzenia historii kredytowej, ponieważ leasing stanowi mniejsze obciążenie niż na przykład kredyt gotówkowy.
Artykuł powstał przy pomocy dginwest.com.pl – firmy oferującej leasing komputerów.