24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Czym jest BPO i jak może podnieść tempo wzrostu Twojej firmy?

3 min read
Kobieta sprawdza tempo wzrostu swojej firmy dzięki BPO

W szybko zmieniających się realiach biznesowych sprawdzeni partnerzy są niezwykle cenni. BPO pozwala czerpać korzyści z przeniesienia na zewnątrz wybranych obszarów działalności firmy, które nie są uznawane za kluczowe dla jej funkcjonowania. O jakich korzyściach mowa? Jak rozwijają się firmy korzystające z BPO?

BPO – co to takiego?

BPO to skrót od „Business Process Outsourcing” – w Polsce termin ten jest tłumaczony jako „Outsourcing Procesów Biznesowych”. BPO zakłada wyodrębnienie w firmie tych procesów (obszarów), które nie są dla firmy kluczowe i zlecenie ich realizacji zewnętrznym podmiotom. Mowa tu o wyspecjalizowanych firmach.

BPO może dotyczyć różnych obszarów działalności. Jeżeli jednak spojrzeć na ofertę firm świadczących takie usługi, można wskazać najpopularniejsze procesy powierzane zaufanym partnerom. Na liście znajdują się choćby:

  • księgowość,
  • IT,
  • obsługa klienta,
  • marketing,
  • HR.

Nie zawsze firma korzystająca z BPO przekazuje na zewnątrz cały obszar – zdarza się, że wytransferowane zostają jedynie niektóre procesy. Przykład? Firma utrzymująca dział księgowości współpracuje z partnerem w kwestii sporządzania sprawozdań zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz kontroli stanu ksiąg rachunkowych.

Rozwój firmy

Jak BPO podnosi tempo rozwoju firmy?

Rozwój każdego podmiotu gospodarczego jest uzależniony głównie od posiadanych przez niego zasobów finansowych. Dzięki nim można zatrudnić specjalistów czy rozpocząć działania marketingowe, które w długiej perspektywie pozwolą firmie zdobyć nowych klientów i ugruntują jej pozycję w branży. BPO pozwala pozyskać środki dzięki oszczędnościom, co odbywa się bez obniżania jakości.

Mimo że przeniesienie niektórych procesów poza firmę oznacza koszty, to są one dużo niższe niż stworzenie i utrzymywanie stanowisk pracy. Dodatkowo opłata za korzystanie z usług BPO jest przewidywalna – przedsiębiorstwo otrzymuje fakturę na umówioną kwotę, zgodnie z zawartą wcześniej umową. Nie ma też obawy, że z dnia na dzień konieczne będzie poszukiwanie nowego pracownika. To korzystnie wpływa na dysponowanie budżetem.

Dzięki przekazaniu wybranych obszarów działalności na zewnątrz, pracownicy przedsiębiorstwa mogą w pełni skoncentrować się na kluczowych aspektach, np. jakości oferowanych produktów czy usług. To również nie pozostaje bez wpływu na tempo rozwoju firmy. Wysoka jakość obsługi klienta w połączeniu ze świetnymi produktami czy usługami to prosty, ale skuteczny przepis na sukces – firma choćby z rekomendacji może otrzymać korzystne zlecenia.

Jak BPO wpływa na bezpieczeństwo?

Trzeba pamiętać, że BPO to nie tylko redukcja kosztów czy możliwość pełnego skoncentrowania się na głównym obszarze działalności – to także kwestie bezpieczeństwa. Współczesne przedsiębiorstwa narażone są nie tylko na kradzieże surowców czy produktów, ale również informacji. Do tego dochodzą zagrożenia związane z błędną interpretacją przepisów, które mogą być niezwykle kosztowne. Outsourcing Procesów Biznesowych minimalizuje ryzyko wystąpienia takich sytuacji. Jak to możliwe?

Gdy zapada decyzja o skorzystaniu z BPO, to najczęściej ma miejsce:

  • digitalizacja dokumentów – dzięki czemu przepływ informacji w firmie odbywa się dużo sprawniej niż dotychczas,
  • wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń – aby dane były bezpieczne,
  • przegląd wykorzystywanych systemów – właśnie pod kątem bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie zasobów przedsiębiorstwa w połączeniu ze zminimalizowaniem kosztów pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłości i podejmować działania, których celem będzie wyprzedzenie konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.