24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Czy numizmatyka dotyczy także medali i żetonów?

2 min read
Monety numizmatyczne

Numizmatyka to jedna z najbardziej wartościowych nauk pomocniczych historii. Poprzez badanie banknotów, monet i innych form pieniężnych, numizmatyka dostarcza całego szeregu informacji estetycznych, historycznych oraz technicznych, które dotyczą znaków pieniężnych. Ostatnie lata, wraz z dynamicznymi zmianami gospodarczymi przyniosły fakt, że jako część numizmatyki zaczęła też być traktowana polityka monetarna. Chodzi tu o skupienie się na polityce emisyjnej i szeroko rozumianym obiegu pieniądza. A także, o zwalczanie przestępczości w obszarze monetarnym.

Nadrzędne zadania numizmatyki

Przede wszystkim, jeśli chodzi o aktywności numizmatyczne, musimy wymienić kolekcjonowanie oraz klasyfikację monet. Dodatkowo, trzeba powiedzieć też o ich datowaniu .tu mamy do czynienia z szeregiem analiz, które z bardzo duża precyzją pozwalają umiejscowić okres powstania konkretnego numizmatu na kontinuum historycznym. Pozwala to na uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o epoce, w której moneta powstała.

Czy medale i żetony to rzeczywiście numizmaty?

Niektórym osobom wydaje się, że do numizmatów możemy zaliczyć właśnie żetony i medale. Tymczasem jednak, nimi zajmuje się nie numizmatyka, a egzonumia. To nauka, która zajmie się systematyzowaniem, opisywaniem i kompleksowym badaniem żetonów i medali właśnie. Poza tymi przedmiotami, zawiera w swoich zainteresowaniach również inne przedmioty podobne do monet. Takie, które z punktu widzenia prawnego nie są środkami płatniczymi. Egzonumia na poziomie etymologii bierze swoją nazwę od greckiego exo, oznaczającego poza oraz łacińskiego nummus, oznaczającego monetę.

Pewne ważne podobieństwo

Tak jak numizmatyka dostarcza nam bardzo cennych informacji o historii powstania oraz kontekście wykorzystywania monet i innych przedmiotów o charakterze płatniczym, tak również egzonumia stanowi doskonałe źródło historycznej i społecznej wiedzy. Jeśli ktoś chce zainteresować się numizmatyką lub egzonumią, warto potraktować z uwagą monety numizmatyczne Skarbnicy Narodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.