Bezpłatne terminale płatnicze dla przedsiębiorców
Pół miliona nowych terminali płatniczych w ciągu trzech lat. To jedno z głównych założeń Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska bezgotówkowa”.
Program wystartował na początku roku 2018. Jego inicjatorami są uczestnicy rynku usług płatniczych. Mowa tu o takich podmiotach jak wydawcy kart, agenci rozliczeniowi itp. Program realizowany jest przy współpracy i pomocy Związku Banków Polskich oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Polska bezgotówkowa – o programie
Głównym założeniem programu jest maksymalne usprawnienie transakcji płatniczych poprzez wprowadzenie płatności bezgotówkowych. Chodzi o to by jak największa rzesza konsumentów miała do nich dostęp. Mimo, że terminale płatnicze można już spotkać w bardzo wielu miejscach, to nadal nie wszędzie można korzystać z bezgotówkowych płatności.
Do kogo jest skierowany program
Adresatami programu są głównie mali i średni przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie korzystali z bezgotówkowych form płatności, a chcieliby zacząć. Zgodnie z programem przedsiębiorcy ci otrzymają wsparcie w postaci dofinansowania na pokrycie kosztów związanych z zakupem terminala, a także na pokrycie miesięcznych kosztów obsługi transakcji bezgotówkowych. Wsparcie takie przedsiębiorcy będą otrzymywać przez dwanaście miesięcy.
Korzyści
Przede wszystkim to całkowity brak kosztów związanych z zakupem i obsługą terminala oraz za usługę uruchomienia płatności bezgotówkowych przez dany podmiot. Na programie skorzystają również konsumenci. Dzięki wprowadzeniu terminali płatniczych w nowych placówkach zyskują większy komfort robienia zakupów.
Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych jest niezwykle wygodna. Wszyscy przyzwyczailiśmy do tego tak bardzo, że coraz rzadziej nosimy w portfelach gotówkę. Problem pojawia się gdy w danej placówce jednak nie można zapłacić kartą. Konieczne jest wtedy poszukiwania bankomatu, wypłata gotówki co wiąże się z dyskomfortem i stratą czasu. Dlatego terminale płatnicze można spotkać coraz częściej. W ubiegłym roku wprowadzono je w urzędach państwowych, i w niektórych placówkach policji.
Dlatego terminale płatnicze docenia obecnie chyba każdy. Im więcej ich będzie tym wygodniej będzie i klientom i obsługującym ich przedsiębiorcom.