Medale – wyróżnienie i nagroda
4 min readWręczane za zasługi na polu walki, czy też zdobywane na zasadach sportowej rywalizacji – niezależnie od sposobu ich zdobycia medale kojarzą się nierozerwalnie z formą wyróżnienia najlepszych jednostek.
O znaczeniu medali przekonał się każdy, kto miał okazję je zdobyć lub był świadkiem ich wręczenia. Niejednokrotnie chwilom tym towarzyszy nie tylko podniosła atmosfera, ale też przenikające się poczucie dumy i wzruszenie. Medale są bowiem nie tylko zwykłym krążkiem metalu, ale przede wszystkim sposobem wyróżnienia i ukoronowania starań i wysiłków osób, którym zostały wręczone.
Medale jako symbol
Medale, niezależnie od tego, czy sportowe, czy wojskowe, czy też z innych dziedzin pełne są symboliki. W przypadku sportu są one uwieńczeniem miesięcy, a nawet lat ciężkich treningów, wyrzeczeń i ciągłego doskonalenia sportowca. W przypadku medali przyznawanych w wojsku to natomiast ukoronowanie odwagi, poświęcenia dla kraju i rodaków. Są również symbolem poświęcenia każdej innej sprawie, za którą zostały wręczone.
Najważniejsze medale
Sięgając do historii medalierstwa można zauważyć, że pierwotnie medale nie miały nic wspólnego ze sportem. Funkcjonowały przede wszystkim w wojskowości i to tam przyznawane były zasłużonym uczestnikom bitew i wojen. Nie inaczej jest w Polsce. W naszym kraju przyznawanych jest obecnie 13 odznaczeń wojskowych, a jedynym uprawnionym do ich nadawania jest Prezydent RP (art. 138 Konstytucji).
Do najważniejszych medali funkcjonujących aktualnie w Polsce należy m. in. Krzyż Wojskowy, czy też Wojskowy Krzyż Zasługi. Virtuti Militari – najbardziej rozpoznawalny polski medal – nie jest obecnie wręczany z uwagi na to, że może być przyznawany jedynie w okresie wojny i do 5 lat po jej zakończeniu.
Jednak medale, to nie tylko wojsko. Większości czytelników zdecydowanie bliższe są medale sportowe – przede wszystkim z uwagi na to, że różnego rodzaju rozgrywki toczą się niemal każdego dnia.
Do najważniejszych medali sportowych należą te wręczane na olimpiadach. Medale z igrzysk olimpijskich to marzenie każdego sportowca. Ich zdobycie to ukoronowanie każdej kariery sportowej i powód do dumy. Mniejsze rangą, ale równie ważne są medale mistrzostw świata oraz medale mistrzostw kontynentów (dla nas to mistrzostwa europy) przyznawane zarówno indywidualnie, jak i drużynom.
Inne medale
Poza medalami nadawanymi przez głowy państw oraz czołowe organizacje sportowe w obiegu funkcjonują również medale, które nie są tak oficjalne.
Symbolika i bagaż historyczny sprawiły, że dziś medale przyznawane są powszechnie w innych dziedzinach życia. Sięgają po nie szkoły wręczając je wyróżniającym się uczniom, firmy i organizacje, które chcą nagrodzić swoich pracowników lub partnerów biznesowych, samorządy organizujące wydarzenia z udziałem ważnych gości, czy też organizatorzy zawodów sportowych, którzy chcą nagrodzić uczestników zmagań.
Dziś właściwie każdy może po nie sięgnąć korzystając z usług firm takich jak chociażby MCC Medale – łódzkiej firmy specjalizującej się w produkcji medali na zamówienie. Co ważne, w tym przypadku nie obowiązują żadne ograniczenia, regulaminy i inne wytyczne. Chcąc wykorzystać takie medale na organizowanych wydarzeniach możemy stworzyć kreatywne projekty spełniające w pełni nasze wymagania i dopasowane do każdej okazji.
W jakich sytuacjach warto sięgnąć po medale?
Okazji, w których sprawdzą się medale jest wiele. Na potrzeby wydarzeń, uroczystości i innych sytuacji, w których nie dochodzi do sportowej rywalizacji ich organizatorzy mogą wybierać spośród medali okolicznościowych wykonywanych na wiele sposobów. Te odlewane na zamówienie mogą mieć nie tylko różne kształty, ale i kolory – zarówno samego medalu, jak i jego poszczególnych elementów.
Nie inaczej jest z medalami sportowymi. Mnogość wydarzeń organizowanych każdego dnia w Polsce sprawia, że organizatorzy chcący się wyróżnić na tle konkurencji muszą sięgnąć po niestandardowe rozwiązania. Medale sportowe dla uczestników powinny być więc wizytówką wydarzenia silnie nawiązującą do niego wzorem i informacjami na nim zawartymi.
Medale kiedyś i dziś
Obserwując, to jak na przestrzeni lat zmieniło się znaczenie medali można dojść do konkretnych wniosków. Nadal są one symbolem wyróżnienia wyjątkowych osób. Nadal przyznawane są za wyjątkowe osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. Tym, co się zmieniło jest ich dostępność. Dziś medale nie są zarezerwowane dla elit, a chętni na poszerzenie swojej kolekcji mają o wiele więcej okazji do ich zdobycia.