24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Co to jest umowa cywilnoprawna i czy warto ją sprawdzić z prawnikiem?

2 min read
Kobieta podpisuje umowę cywilnoprawną

Artykuł partnera.

Z jednej strony umowa cywilnoprawna jest jednym z najpowszechniejszych zobowiązań, z drugiej – wiele osób nie posiada wystarczającej wiedzy, aby we własnym zakresie dbać o swoje interesy. Kiedy rekomendujemy konsultację z adwokatem z Opola? Jakie korzyści płyną ze skorzystania z pomocy profesjonalisty? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Umowa cywilnoprawna – co to jest?

Umowa cywilnoprawna to umowa zawierana na podstawie przepisów prawa cywilnego. Reguluje relacje między osobami fizycznymi lub podmiotami prawnymi, określając wzajemne prawa i obowiązki. Omawiana forma porozumienia znajduje zastosowanie na wielu obszarach, m.in. w pracy lub przy pożyczkach. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych form.

Najczęściej zawierane umowy cywilnoprawne dotyczą:

  • umowy zlecenia/o dzieło;
  • kupna-sprzedaży;
  • najmu;
  • dzierżawy;
  • kredytu.

W przypadku niedotrzymania lub nieprawidłowego wykonania umowy można dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Jak uniknąć takiej sytuacji? Odpowiadamy w dalszej części tekstu!

Zawieranie umowy cywilnoprawnej – rola adwokata

Ze względu na konieczność indywidualnego podejścia do każdej sprawy, rekomendujemy konsultację z adwokatem z Opola, którego doświadczenie będzie gwarancją zabezpieczenia interesów klienta. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości i obawy, warto przed podpisaniem umowy skontaktować się ze specjalistą, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności wynikających z niefortunnych i niezrozumiałych zapisów.

Usługi oferowane przez prawnika obejmują m.in.:

  • tworzenie umów (dbałość o prawidłową treść i formę);
  • analizę istniejącego zobowiązania (minimalizacja ryzyka i strat);
  • negocjowanie warunków umowy (zaproponowanie modyfikacji zabezpieczających interesy klienta);
  • opinię prawną (np. wyjaśnienie niejasnych zapisów w umowie).

Korzyści ze sprawdzenia umowy cywilnoprawnej z prawnikiem

Osoby, które decydują się na skorzystanie z usług profesjonalisty, zyskują pewność, że umowa została skonstruowana w prawidłowy sposób. Co więcej – często zapisy i ustalenia nie są do końca precyzyjne i jasne. W końcu wielu ludzi nie posiada specjalistycznej wiedzy i nie zdaje sobie sprawy z tego, co jest zgodne z literą prawa, a co nie. Głównym zadaniem adwokata jest pokierowanie sprawą klienta, tak aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujący wyniki i uniknąć wszelkich zagrożeń związanych z niekorzystnymi postanowieniami zawartymi w umowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.