28 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak złożyć PIT online?

3 min read
Kobieta składa swój PIT online

Zawiły formularz wielu przypominający labirynt naszpikowany niezrozumiałymi terminami oraz liczbami, a później niekończące się kolejki do okienka – zmora każdego, kto musiał rozliczyć się z fiskusem, informując o osiągniętym dochodzie lub poniesionej stracie. Złożenie deklaracji podatkowej było niemałym, a na dodatek czasochłonnym, wyzwaniem, ale od kiedy wprowadzono możliwość składania PIT online, podatnik zaoszczędził czas i… nerwy.

W jaki sposób można złożyć PIT online?

Postęp technologiczny usprawnił realizowanie spraw urzędowych, w tym składanie deklaracji podatkowej. Każdego roku do końca lutego podatnik otrzymuje od swojego pracodawcy oraz innych płatników, jeśli z różnych źródeł osiągał przychody, druk PIT-11, po czym do końca kwietnia musi złożyć odpowiedni formularz, z którego wynika, czy nadpłacił w minionym roku podatek, czy może suma pobranych przez płatników zaliczek była niższa niż należny podatek. 

W sieci dostępnych jest wiele programów, które można zainstalować na komputerze, a następnie za ich pomocą przesłać wypełnioną deklarację do Urzędu Skarbowego. Programy te są bezpłatne, proste w obsłudze, występuje możliwość skorzystania z zawartych wskazówek lub posłużenia się kreatorem, który krok po kroku przeprowadzi przez cały proces. Istnieje również opcja rozliczenia PIT online bez konieczności instalacji oprogramowania.

W lutym 2019 roku została natomiast uruchomiona usługa Twój e-PIT, dzięki której praktycznie nie trzeba robić wiele, aby swój obowiązek spełnić. Stworzona przez Ministerstwo Finansów platforma znacznie upraszcza złożenie formularza, ograniczając do minimum działania ze strony podatnika.

Składanie PITu online

Jakie dane są potrzebne, aby zalogować się do Twój e-PIT?

Uwaga!

Aby sprawnie przejść przez proces logowania do usługi Twój e-PIT, warto przygotować sobie złożoną deklarację podatkową za wcześniejszy rok – w formie wydrukowanej lub w pliku PDF.

PIT 2022 należy złożyć do końca 30. kwietnia 2023 roku. Za pośrednictwem rządowego portalu można złożyć PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Proces jest niebywale prosty. W systemie widnieje bowiem gotowa deklaracja, jaka powstała na podstawie druków PIT-11 przesłanych do US przez płatników. Dla pewności trzeba zwrócić uwagę, czy dane się zgadzają, czy uwzględnione zostały przysługujące ulgi, czy uzupełniona jest rubryka dotycząca 1%, jaki przekazać można wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (warto z szansy przekazania 1% każdorazowo korzystać), oraz – co istotne – koniecznie należy skierować wzrok na pola informujące o nadpłacie i niedopłacie.

Twój e-PIT dostępny jest na witrynie rządowej, a logować można się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej albo danych podatkowych. W ostatnim z wymienionych wariantów do zalogowania się w serwisie potrzebne są następujące dane:

  • numer PESEL (ewentualnie NIP)
  • data urodzenia
  • wysokość przychodu z poprzednich lat
  • wysokość nadpłaty (lub niedopłaty) z roku wcześniejszego

Ważne!

Jeśli podatnik w roku wcześniejszym nie uzyskał nadpłaty, ani też nie był zmuszony dokonać zwrotu na konto właściwego US – czyli te pola były puste lub widniało w nich „0” – nie będzie mógł zalogować się do systemu tą metodą. Dostępna zostanie natomiast droga logowania z wykorzystaniem profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej.

Korzyści wynikające ze składania zeznania drogą elektroniczną

Jeśli dane widniejące po zalogowaniu są poprawne, nie występuje konieczność naniesienia korekt, a rubryka odnośnie 1% została wypełniona, można jednym przyciskiem złożyć deklarację. Po wysłaniu arkusza warto zaimportować plik PDF, a następnie opcjonalnie wydrukować. Jeśli powstała niedopłata, od razu można uregulować należność, wciskając przycisk „Zapłać online”.

Jak widać, PIT online to szereg pozytywów. Zdecydowanie skraca się czas składania deklaracji, a jeśli wybór padł na Twój e-PIT, praktycznie dla wielu osób przesłanie formularza sprowadza się jedynie do kliknięcia w jednym miejscu. Dodatkowo wiąże się z tym krótszy czas oczekiwania na zwrot nadpłaty, gdyby takowa wystąpiła. Co więcej, obecne arkusze PIT posiadają rubryki dedykowane danym dotyczącym rachunku osobistego, na który nadpłata miałaby zostać przekazana, więc wypełnienie tych pozycji też jest wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.