Budownictwo przemysłowe – rodzaje hal stalowych i ich wymagania
Każdy projekt hali musi spełniać indywidualne wymagania inwestora. Jednak poszczególne rodzaje obiektów przemysłowych różnią się od siebie zarówno pod kątem technicznym, jak i funkcjonalnym. Jak współcześnie wznosi się obiekty przemysłowe? Jakie konstrukcje polecane są do budowy obiektów produkcyjnych, a jakie do hal widowiskowo-sportowych?
Technika stalowa a technika murowana
Dziś projekty hali najczęściej tworzone są w oparciu o technikę stalową, która przez ostatnie dwadzieścia lat skutecznie wyparła starszą technikę murowaną. W przeciwieństwie do starszego rozwiązania hale stalowe są przede wszystkim tańsze. Zarówno projekt hali, jak i budowa, to etapy zajmujące znacznie mniej czasu, co silnie przekłada się na wysokość ponoszonych kosztów. Stalowe budownictwo przemysłowe zapewnia również znacznie wyższy poziom funkcjonalności, co wynika z bezproblemowych możliwości modernizacji obiektu po oddaniu do użytku. O ile większe przeróbki architektoniczne budynków murowanych wiążą się z pracami wyburzeniowymi, o tyle hale stalowe mogą mieć dobudowywane moduły zewnętrzne. Ta cecha także ogranicza koszty i czas trwania prac budowlanych.
Kolejnym aspektem jest technika dachowa, która nie wykorzystuje klasycznych wsporników odgruntowych. Projekt budynku handlowego, hali targowej lub widowiskowej może zakładać jak największe zachowanie wolnej przestrzeni. Parametr ten wpływa na opłacalność inwestycji. W ten sposób można zyskać znacznie więcej przestrzeni użytkowej. Interesujące przykłady takich realizacji można znaleźć na stronie Commercecon, generalnego wykonawcy obiektów przemysłowych – https://commercecon.pl.
Hala przemysłowa i jej wymagania
Hala przemysłowa musi być dostosowana do konkretnego przeznaczenia. Projekt hali produkcyjnej będzie zakładał specjalny rodzaj izolacji (akustycznej, cieplnej, przeciwwilgociowej), konstrukcji, a także rozmieszczenia działów wewnętrznych w zależności od potrzeb. Dużą zaletą konstrukcji stalowej na tej płaszczyźnie staje się możliwość swobodnego wydzielania i łączenia stref użytkowych. Bardzo często większy obiekt przemysłowy składa się zarówno z magazynu i hali produkcyjnej, jak i zaplecza socjalnego, pomieszczeń biurowych oraz części ekspozycyjnej dla klientów. Za sprawą modułowej techniki stalowej wykonanie układów mieszanych łączących różne funkcjonalności także jest znacznie łatwiejsze i bardziej elastyczne względem stosowania techniki murowanej.
Hala widowiskowo-sportowo – specyfika
Współczesne budownictwo przemysłowe to także obiekty niezwiązane z produkcją. Świetnym przykładem będzie hala widowiskowa lub hala widowiskowo-sportowa, a także hale targowe, centra wystawowe, ogrodnicze i budowlane, a także obiekty kulturalne. Przy projektowaniu niezwykle ważne jest wytyczenie wielu wyjść ewakuacyjnych i zadbanie o pozostałe aspekty bezpieczeństwa związane z wymogami, które nakładane są na organizatorów imprez masowych.
Technika stalowa i na tym polu okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. Hala sportowo-widowiskowa, ze względu na układ wewnętrzny, może być dowolnie zaprojektowana. Istnieje także możliwość tworzenia obiektów hybrydowych, które częściowo wzniesione zostały tradycyjną techniką murowaną, a częściowo techniką stalową.