25 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Źródła finansowania przedsiębiorstw w 2022 roku – wielki ranking

4 min read
Osoby szukają finansowanie przedsiębiorstw

Źródła finansowania przedsiębiorstw w 2022 stały się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W czasie narastającego kryzysu: pandemii, lockdownów, inflacji i wojny na Ukrainie zatory płatnicze zdarzają się o wiele częściej. Są także znacznie groźniejsze. W wielu branżach już kilka opóźnień w spływaniu należności poskutkować może plajtą i upadkiem całej firmy.

Sytuacja ta poskutkowała boomem na najróżniejsze źródła finansowania przedsiębiorstw. Naszą firmę zabezpieczyć możemy wieloma różnymi produktami finansowymi. W 2022 roku do najważniejszych z nich zaliczamy: kredyt bankowy, kupiecki, dotacje, a w końcu faktoring. Która z nich będzie najkorzystniejsza i najlepiej dopasowana do naszej konkretnej działalności? W tym artykule porównamy je ze sobą, a tym samym precyzyjnie odpowiemy na to pytanie.

Jak podchodzić do zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw?

Zacznijmy od samych podstaw i wyjaśnijmy, dlaczego współczesne przedsiębiorstwo nie ma możliwości egzystowania na rynku bez którejś z form zewnętrznego finansowania. Otóż spełnia ono trzy zasadnicze funkcje:

  • ochronną – zabezpiecza działalność przed nieoczekiwanymi kosztami w postaci zatorów płatniczych oraz utratą płynności finansowej.
  • bieżącą – pokrywa bieżące wydatki jak na przykład wypłaty dla pracowników.
  • rozwojową – dostarcza kapitał niezbędny do dokonania inwestycji, a co za tym idzie rozwoju naszej działalności rozwojowej.

Niegdyś, w czasach dobrej passy i boomu gospodarczego, firmy mogły utrzymywać się z samego majątku przedsiębiorcy. Co oczywiste podstawową formą zewnętrznego finansowania był kredyt bankowy. Teraz jednak, w czasach pandemii, lockdownów, a w niedalekiej perspektywie być może i blackoutów – sytuacja ta uległa diametralnemu odwróceniu. Wynika to z dwóch przyczyn:

  • Niewypłacalność kontrahentów zdarza się teraz znacznie częściej. Zatory płatnicze z ich strony przekładają się na zaburzenia płynności finansowej w naszym przedsiębiorstwie.
  • Banki nie chcą udzielać kredytów przedsiębiorcom z krótkim stażem na rynku.

Z fuzji tych dwóch czynników powstała nisza, w którą idealnie wpasował się faktoring – nowsze na polskim rynku narzędzie finansowe. Co warte podkreślenia jest ono także znaczne bardziej elastyczne niż kredyt oraz o wiele łatwiej dostępne.

Ranking zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw w 2022 roku

Na wstępie doprecyzujmy, że każde z wymienionych poniżej źródeł finansowania dobierać należy do potrzeb danej działalności gospodarczej indywidualnie. Dla niektórych modeli działania firm korzystniejsze będzie jeden typ finansowania, dla innych – drugi. Niezależnie od tego, po zsumowaniu plusów i minusów wskazać można umownych zwycięzców naszego rankingu. W skład kryterium ocen wchodzą takie czynniki, jak:

  • stopień, w jakim dane źródło zabezpiecza naszą działalność;
  • elastyczność i możliwości dopasowania do odmiennych typów firm;
  • stopień skomplikowania oraz formalności z tym związanych.

Faktoring – zwycięzca rankingu źródeł finansowania przedsiębiorstw w 2022 roku

Zdaniem wielu przedsiębiorców – zwłaszcza tych z krótkim stażem na rynku oraz z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw – zdecydowanym zwycięzcą rankingu na najlepsze zewnętrzne źródło finansowania jest faktoring. Jest tak, gdyż jest on dla nich najłatwiej dostępny. Faktor nie wymaga twardych zabezpieczeń (w przeciwieństwie do banków) ani nadmiaru formalności, a procedury są maksymalnie uproszczone.

Jest to najszybszy sposób na poprawę płynności finansowej. Kolejnymi zaletą jest przeniesienie ewentualnej niewypłacalności dłużnika z naszej firmy na faktora. Ponadto faktoring wymiernie zwiększa konkurencyjność korzystającej z niego firmy. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorca odracza termin płatności kontrahentowi.

Dofinansowania i dotacje

Kolejną korzystnym źródłem finansowania przedsiębiorstw są różnorakie dotacje i dofinansowania. Udziela ich polski rząd lub Unia Europejska. Udzielane są za zrealizowanie danego celu, który zgodny jest z polityką gospodarczą czy społeczną podmiotu sponsorującego, jak na przykład wdrażanie innowacji czy zatrudnianie do pracy obcokrajowców.

Kredyt bankowy – jego plusy i minusy

Kredyt bankowy pozostaje na polskim rynku jedną z najpopularniejszych form finansowania przedsiębiorstw. Korzystają z niego podmioty posiadające zdolność kredytową. Niestety jest on trudnodostępny dla małych i średnich firm oraz tych, które posiadają na rynku krótki staż. Kredyt bankowy jest także skomplikowanym zobowiązaniem finansowym i jako taki kumuluje dużo formalności. Dlatego w naszej umownej liście plasujemy go poniżej faktoringu i dotacji.

Kredyt kupiecki

Kredyt kupiecki to pozabankowa forma zewnętrznego finansowania. Sprowadza się do zgody sprzedającego na dokonanie zapłaty już po terminie dostawy. Na tej płaszczyźnie podobny jest do faktoringu. Sama zgoda potwierdzona jest pisemną umową kredytu kupieckiego. Przeznaczony jest zarówno dla dostawców usług/towarów, jak i kupujących. Kredyt taki zwiększa konkurencyjność. Jest łatwą formą finansowania, posiada niski koszt.

Który sposób finansowania najlepiej wybrać?

Warto mieć świadomość, że istnieją także i inne, mniej popularne formy finansowania przedsiębiorstw, jak choćby: amortyzacja, emisje akcji i obligacji czy leasing operacyjny. W ogólnym rozrachunku zdecydowanie przegrywają one jednak z faktoringiem na płaszczyznach szerokiej dostępności oraz łatwości przeprowadzenia całej operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.