8 listopada 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Utrzymanie zakładu produkcyjnego w czystości – jakich norm należy przestrzegać?

Utrzymywanie czystości w zakładzie produkcyjnym

W zakładach produkcyjnych bardzo duże znaczenie ma utrzymywanie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Wymagania w tym zakresie określane są zarówno przez przepisy BHP, jak i wytyczne Sanepidu. Poszczególne pomieszczenia muszą spełniać konkretne normy czystości, a ich obszary powinny być czyszczone z wykorzystaniem określonych technologii i środków. Wynika to z faktu, że brudne taśmy produkcyjne, urządzenia przemysłowe czy posadzki mogą stać się źródłem rozwoju drobnoustrojów i doprowadzić do zanieczyszczenia gotowych produktów.

Stan higieniczno-sanitarny zakładów produkcyjnych

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra gospodarki z 28 sierpnia 2003 roku, obowiązek utrzymywania porządku w miejscu pracy oraz realizowania okresowych konserwacji i remontów cele zachowania wytycznych bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywa na pracodawcy. Z tego względu zarządcy przedsiębiorstw muszą systematycznie przeprowadzać odpowiednie działania, które wyeliminują zanieczyszczenia w postaci pyłów, tłuszczów, smarów czy pozostałości fabrycznych. Zabrudzenia te nie tylko stanowią poważne zagrożenie dla pracowników zakładu produkcyjnego, ale też mogą doprowadzić do pogorszenia pracy maszyn i urządzeń czy w konsekwencji skażenia wytwarzanych produktów. Kwestia utrzymywania czystości jest ważna nie tylko na samych halach, ale też w pomieszczeniach biurowych, magazynowych czy logistycznych.

Utrzymywanie czystości w zakładzie produkcyjnym

Specyfika zakładów produkcyjnych sprawia, że są one dość problematyczne w utrzymywaniu całkowitej czystości. Wiele procesów realizowanych w takich obiektach wymaga generowania mniejszych lub większych odpadów, które niejednokrotnie bywają trudne do usunięcia. Zadbanie o odpowiedni stan higieniczno-sanitarny ma szczególne znaczenie w branży spożywczej i medycznej. Kontakt z produktami pozostawiającymi po sobie substancje toksyczne sam w sobie jest bardzo niebezpieczny dla pracowników, a zanieczyszczenia taśm czy posadzek mogą doprowadzić do rozwoju groźnych bakterii chorobotwórczych. Z tego względu normy wskazują, aby usługi sprzątania przemysłowego były realizowane na bieżąco oraz z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów czy środków chemicznych.

Sprzątanie w zakładzie produkcyjnym

Usuwanie zabrudzeń w obiektach produkcyjnych

Integralnym elementem zakładów produkcyjnych jest posadzka, która funkcjonuje jako wierzchnia warstwa eksploatacyjna podłogi. Jej powierzchnia należy do obszarów najmocniej narażonych na zanieczyszczenia, a tym samym posiada dość ograniczoną żywotność. Nadmierna eksploatacja prowadzi do jej zniszczenia, co w połączeniu z oddziaływaniem wielu czynników zewnętrznych negatywnie wpływa na poziom czystości w całym zakładzie. Z tego względu konieczne jest regularne czyszczenie posadzek, powalające na podniesienie ich odporności na zużycie. Usługi w tym zakresie realizuje firma TETON clean, która posiada niezbędne wyposażenie oraz wyszkolonych pracowników. Samo mycie posadzek przemysłowych odbywa się w kilku etapach.

Etapy czyszczenia zakładu produkcyjnego

Profesjonalne czyszczenie posadzek betonowych pozwala na usunięcie zabrudzeń spowodowanych oddziaływaniem wielu czynników, takich jak płyny eksploatacyjne maszyn, smary, kleje, oleje, środki chemiczne czy nieczystości nanoszone przez obuwie pracowników. Kompleksowa obsługa w tym zakresie ma szczególne znaczenie w obiektach wielkopowierzchniowych, wymagających sprzątania bieżącego oraz tzw. doczyszczania. Pierwsza usługa polega na zastosowaniu środków chemicznych o niższym stężeniu roztworu roboczego, a tym samym bezpiecznych dla każdej nawierzchni. Sprzątanie bieżące można realizować nawet codziennie, jednak prowadzi to do stopniowego odkładania się detergentu. W takiej sytuacji niezbędne jest doczyszczanie posadzek, polegające na usuwaniu najbardziej uporczywych zabrudzeń oraz pozostałości po nagromadzonych środkach chemicznych. Prace w tym zakresie realizowane są zarówno na mokro, jak i na sucho. Z posadzek trzeba usunąć luźne drobiny brudu, a także zastosować szorowarki oraz odpowiednio zneutralizować powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.