Transmisje online sportu – dlaczego warto na nie postawić?
Sport dostarcza pozytywne emocje, nawet jeśli nie zasiadamy na trybunach, a śledzimy dokonania zawodników sprzed ekranów swojego telewizora. Śledzimy losy zawodników, drużyn, ich dokonania poza boiskiem. Piłka nożna, siatkówka, kręgle, czy dart, dziś każdy z nas ma swoją ulubiona dyscyplinę, do której chętnie wraca. Niestety nie wszystkie zawody są dostępne dla odbiorców. Nierzadko transmisje z nieco bardziej niszowych dyscyplin, czy też tych, które nie są popularne w naszym kraju (np. siatkonoga, ultimate frisbee, golf, czy coraz bardziej popularne w Polsce futbool amerykański), są dla nas trudnodostępne. Nawet lokalne turnieje tenisowe, mimo, że z udziałem wielu gwiazd, wciąż rozbijają się raczej o lokalne telewizje. Szansą na ich rozpropagowanie może być właśnie live streaming.
Streaming sportu w Polsce
Nawet w naszym stosunkowo niedużym rodzimym rynku streamingu sportowego nie brakuje inicjatyw, które wykorzystują transmisje online nie tylko w celach promocji wydarzenia, ale również opierają na niej bardzo mocno swój model biznesowy.
KSW
Przykładem może być federacja KSW, która od 2009 roku transmitowana była w telewizji internetowej Ipla.tv, a od 2013 roku streaming w gali można oglądać w systemie pay per view, czyli płatnego dostępu do sygnału wideo. Dystrybucja transmisji na żywo odbywa się przez specjalnie do tego stworzoną platformę VOD, na której obejrzeć można także inne materiały np. z minionych gal.
Maraton Warszawski
Również lokalne inicjatywny wykorzystują live streaming do promocji wydarzeń na skalę całego kraju. Przykładem może być przede wszystkim Półmaraton Warszawski oraz PZU Maraton Warszawski, które udostępniają transmisję z wydarzenia bezpłatnie. W przypadku tych zawodów streaming ma charakter promocyjny, dodatkowo jest odpowiedzią na potrzebę fanów z całej Polski, którzy chcą śledzić losy zawodników, swoich znajomych, rodzin w maratonie.
Fame MMA
Niezwykle interesującą inicjatywą, choć niestety owianą złą sławą, jest gala Fame MMA. Angażuje ona YouTuberów, którzy chcą i czują się na siłach stawić sobie czoło w walce na ringu. Walki choć amatorskie, mają bardzo profesjonalną oprawę i organizację. Od początku organizowane były w formie płatnej transmisji online.
Punchdown
Nie brakuje też dużo mniejszych inicjatyw, zawodów sportowych, które stawiają pierwsze kroki, a mimo to od początku stawiały na streaming. Przykładem może być tu np. gala Punchdown, czyli pojedynki na wymierzane sobie nawzajem przez zawodników policzki. W momencie pisania tego artykułu przygotowywana jest druga gala Punchdown.
Jak przygotować się do streamingu sportu?
Organizatorzy wydarzeń sportowych, zarówno ogólnopolskich jaki lokalnych, a także wszyscy, którzy mają nowy pomysł na transmisje sportowe w formule transmisji online muszą wiedzieć o kilku specyficznych kwestiach związanych z organizacją live streamingu.
- 1) Organizacja płatności – Dostęp do materiału wideo może być limitowany, sygnał wideo może udostępniany dopiero po opłaceniu dostępu, może też być transmitowany bezpłatnie. Warto przemyśleć jednak strategię monetyzacji jaką przyjmiemy. Czy postawimy na sponsorów, czy też będziemy łączyć zyski z reklam i płatny dostęp do treści.
- 2) Zabezpieczenia przed kradzieżą – Duże transmisje online zawsze wiążą się z ryzykiem ataku hakerskiego. Może on mieć na celu sparaliżowanie transmisji lub kradzież sygnału wideo, po to by na złość organizatorów udostępniać płatną transmisje za darmo np. w serwisach typu YouTube. Warto zadbać o możliwie najlepsze zabezpieczenie sygnału.
- 3) Elastyczne serwery – Popularne transmisje online to często duże ruchy zainteresowania, które trudne są do przewidzenia. Ciężko bowiem przewidzieć, czy np. walkę wieczoru będzie chciało obejrzeć dodatkowe 100000 użytkowników więcej. Taki wzrost zainteresowania może przeciążyć nieprzygotowane do tego serwery transmitujące sygnał wideo. Warto w tym zakresie postawić na najbardziej doświadczonego dostawce usług streamingowych.
Jestem ogromnym fanem sportu. Transmisje w internecie (tym bardziej przez COVID) były na prawdę pomocne. Mimo zaciekniętych obiektów nadal mogłem oglądać moje ulubione dyscypliny sportu 😀