Szkolenie PPOŻ – nie tylko teoria!
2 min readArtykuł sponsorowany.
Szkolenia przeciwpożarowe są obowiązkowe w każdym zakładzie pracy – za ich organizację odpowiada pracodawca. Kurs powinien dostarczyć wszystkim uczestnikom niezbędnej wiedzy za zakresu bezpieczeństwa, ale poza teorią bardzo ważne są także zajęcia praktyczne.
Jak wyglądają szkolenia PPOŻ?
Prawidłowo przygotowane szkolenie przeciwpożarowe obejmuje:
– naukę odczytywania znaków przeciwpożarowych,
– przedstawienie dróg ewakuacyjnych na danym obiekcie,
– zasady sprawnej i bezpiecznej ewakuacji,
– obsługę sprzętu przeciwpożarowego,
– udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru,
– zasady zmniejszające ryzyko zagrożenia pożarowego w zakładzie pracy.
Uprawnienia do prowadzenia szkoleń PPOŻ posiadają inżynierowie i technicy pożarnictwa, inspektorzy PPOŻ, specjaliści PPOŻ. Obowiązkowe szkolenie wystarczy zorganizować tylko raz dla każdego nowo zatrudnionego pracownika, zaleca się jednak, aby takie kursy regularnie powtarzać, co lepiej przygotuje załogę na niespodziewany nieszczęśliwy wypadek. Szkolenie „Pierwsza pomoc przedmedyczna”, przygotowane przez Ekofit, kończy się wystawieniem imiennego zaświadczenia ważnego przez 3 lata.
Teoria i praktyka
Szkolenia PPOŻ nie powinny się ograniczać wyłącznie do teorii. Jeszcze ważniejsze są zajęcia praktyczne, ponieważ to właśnie one najlepiej przygotowują pracowników do tego, by w razie pożaru nie ulec panice i postępować według zasad bezpieczeństwa. Praktyczna część obejmuje używanie podstawowych środków ochrony przeciwpożarowej, jakie znajdują się na terenie danego zakładu pracy, oraz udzielanie pierwszej pomocy. W ćwiczeniach powinni wziąć udział wszyscy uczestnicy kursu PPOŻ.
Praktyczna część szkolenia prowadzonego przez specjalistów z Ekofit ma na celu wykształcenie w pracownikach określonych wzorców postępowania i szybkiego reagowania na zagrożenia, co przyda się nie tylko w pracy, ale i poza nią. Po zakończonym szkoleniu kursanci będą wiedzieć, jak samodzielnie przeprowadzić resuscytację i pomóc osobom, które doznały wypadku, jak opanować ogień i nie dopuścić do jego dalszego rozprzestrzeniania, jak zachowywać się podczas ewakuacji, by nie zrobić krzywdy sobie oraz innym osobom. Uzupełnieniem części praktycznej może być próbna ewakuacja.