19 marca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Szkolenia pracownicze w nowoczesnej organizacji

3 min read
Mężczyzna na szkoleniu pracowniczym

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Sytuacja na rynkach zmienia się gwałtownie. Technologie rozwijają się bardzo szybko. Ciągle powstają nowe modele biznesowe, które wypierają starsze, nieprzystające do nowej rzeczywistości. To wszystko sprawia, że nie można myśleć o wiedzy i umiejętnościach jako o stałym, raz zdobytym zasobie.

Trzeba go przez cały czas poszerzać i aktualizować, jeśli nie chce się wypaść z obiegu. Dlatego znalezienie i zatrudnienie pracowników z odpowiednio wysokimi kwalifikacjami nie jest wystarczające, ponieważ te kwalifikacje spełniają tylko dzisiejsze wymagania, lecz za rok czy dwa mogą się okazać niewystarczające. Dlatego tak ważne są dobrze zaplanowane szkolenia pracownicze.

Szkolenia pracownicze – dlaczego warto w nie inwestować?

W Polsce nie ma zbyt dużego zainteresowania szkoleniami pracowniczymi, a to spory błąd. Oczywiście tego typu szkolenia są prowadzone nad Wisłą, ale korzystają z nich najczęściej… prywatne firmy zagraniczne, czyli takie, w których nowoczesne struktury organizacyjne są w pewnym sensie importowane z Zachodu. Lokalni przedsiębiorcy nie są tak skłonni do inwestycji kadrowych, ponieważ nie przekładają się one w jasny, bezpośredni sposób na dochody. Nie znaczy to jednak, że szkolenia pracownicze nie działają.

Nasi pracownicy to bardzo cenny zasób firmy. Im większe mają kompetencje, tym więcej usług możemy zaoferować. Im bardziej są wydajni, tym większe obroty możemy wygenerować. Ich zmotywowanie czy innowacyjność mogą mieć niebagatelny wpływ na kształt i funkcjonowanie firmy. Bardzo ciężko też ich zastąpić – wdrożenie nowych pracowników w miejsce byłych wymaga czasu i pieniędzy, skomplikowanego procesu rekrutacyjnego, różnych szkoleń wstępnych, integracji z zespołem. Dlatego należy dokładać starań, by budować pozytywne relacje pracowników z firmą i zapobiegać ich przechodzeniu do konkurencyjnych firm. A jednym ze sposobów motywowania są – jak pokazują wyniki różnych badań – szkolenia pracownicze.

Dlaczego szkolenia pracownicze mają pozytywny wpływ na pracowników?

Główny powód, dla którego organizuje się szkolenia pracownicze, jest prosty i jasny: chodzi o poszerzenie kompetencji zespołu. Mogą to być kompetencje twarde, na przykład umiejętność obsługi danej maszyny, programu itp. Mogą to być także umiejętności miękkie, jak poprawny kontakt z klientem, należyta kultura pracy czy umiejętność przezwyciężenia prokrastynacji. Ale szkolenia personelu mają też pozamerytoryczny wpływ na pracowników. Działają na ich psychikę. W jaki sposób?

Szkolenia pracownicze same w sobie są motywujące. Pracownicy, którzy zdobywają nowe umiejętności, chętnie wypróbowują je w praktyce. Oczywiście urok nowości z czasem słabnie, ale ta początkowa chęć działania dodaje im pozytywnej energii, o której pamiętają, którą kojarzą z miejscem zatrudnienia. Jeśli ta stymulacja będzie powtarzana co jakiś czas, pracownik będzie dużo bardziej zmotywowany i dużo silniej związany z daną firmą.

Oprócz tego szkolenia pracownicze sprawiają, że stawiamy pracownika w centrum zainteresowania. Pokazujemy, że zależy nam na nim, na jego rozwoju. Oczywiście ma on świadomość, że w tym rozwoju leży nasz interes, ale nie ma w tym nic złego, że oboje zyskują – pracownik i pracodawca. Natomiast szkolenia personelu sprawiają, że czuje się poważnie traktowany, ważny.

Co więcej, organizowane w naszej firmie szkolenia pracownicze pomagają w budowaniu wizerunku. Dzięki nim będziemy postrzegani jako nowoczesna organizacja, która stosuje metody rozwoju charakterystyczne – jak już pokazaliśmy wcześniej – dla zachodnich przedsiębiorstw. Będą nas w ten sposób postrzegać nie tylko potencjalni pracownicy, których chcielibyśmy zrekrutować, ale także obecni pracownicy, którzy chętniej zostaną w firmie, którą postrzegają jako nowoczesną. W pewnych sytuacjach nawet klienci czy kontrahenci mogą brać pod uwagę nasz wizerunek zbudowany (przynajmniej częściowo) dzięki szkoleniom.

Warto też wspomnieć o tym, że grupowe szkolenia to często także skuteczna komunikacja w nowoczesnej organizacji, ponieważ na szkoleniach nasz zespół się integruje, współpracuje, szuka rozwiązań rozmaitych problemów nie tylko związanych z pracą.

2 thoughts on “Szkolenia pracownicze w nowoczesnej organizacji

  1. Szkolenie zdecydowanie dobrze wpływają na rozwój pracowników. Zastanawia mnie tylko dlaczego, pracodawcy nie zawsze z takich szkoleń chcą korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.