24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Systemy zarządzania BHP – informacje ogólne

2 min read
Magazyn w którym przestrzegane są przepisy BHP

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stwierdzenie to odnosi się nie tylko do ludzkiego zdrowia, ale także do aspektu funkcjonowania firmy, zwłaszcza w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wdrożenie odpowiednich systemów BHP korzystnie wpływa na ogólne wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a to z uwagi na fakt, że prowadzi ono do wyeliminowania strat spowodowanych wypadkami przy pracy. Koszty działań prewencyjnych są znacznie niższe niż wydatki ponoszone później na eliminację skutków tragicznych zdarzeń, odszkodowania dla ofiar i ich rodzin itp.

Korzyści z wprowadzenia systemów zarządzania BHP

Wdrożenie systemów BHP w organizacjach wiąże się z wielu korzyściami. Przede wszystkim prowadzi ono do skonkretyzowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, ich dopasowania do obowiązujących wymagań prawnych oraz łatwiejszego ich spełniania. Dzięki regularnemu monitorowaniu funkcjonowania systemu można łatwo wyeliminować wszelkie dostrzeżone  nieprawidłowości. Uświadamiając pracowników w zakresie BHP, można ich uchronić przed wieloma niebezpieczeństwami i ryzykiem wynikającym z charakteru wykonywanej pracy.

Szeroko zakrojona prewencja sprzyja zmniejszeniu prawdopodobieństwa wypadków w pracy. Buduje ona także pozytywny wizerunek firmy jako organizacji odpowiedzialnej społecznie. Firma, która przestrzega zasad BHP, w większym stopniu jest w stanie spełnić oczekiwania klientów co do jakości oferowanych towarów i usług niż inne organizacje.

Najważniejsze standardy Zarządzania BHP

Wśród norm Zarządzania BHP największą rolę odgrywa kilka dokumentów. Międzynarodowe standardy reprezentuje Norma ISO 45001, wydana w marcu 2018 roku, a także standard OHSAS 18001, którego najnowsze wydanie pochodzi z 2007 roku. Bardzo zbliżonym do tego standardu pod względem treściowym dokumentem jest Polska Norma PN-N 18001 z 2004 roku. Norma ta jest stosowana nie tylko przez polskie firmy, ale także zagraniczne organizacje (korporacje i non-profit) działające na terenie naszego kraju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemach zarządzania BHP? Zajrzyj koniecznie na stronę internetową: https://www.bureauveritas.pl/nasze-uslugi/certyfikacja-i-uslugi-audytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.