24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Sprawdzanie statusu podatnika w białej liście VAT

3 min read
Kobieta sprawdza w internecie białą liste podatników VAT

Podatek VAT od lat obowiązuje niemal na całym świecie. W Polsce wprowadzony został w poprzednim stuleciu i od tamtego czasu funkcjonuje w wielokrotnie zmienianej formie. Chodź dla młodych osób pojęcie podatku VAT brzmi dość tajemniczo, okazuje się, że spotykamy się z nim na każdym kroku. Podatek VAT dotyczy każdego, kto kupuje lub sprzedaje jakiekolwiek dobra. Jest to po prostu danina, którą otrzymuje państwo od każdej transakcji kupna-sprzedaży. Według oficjalnej definicji, podatek VAT to potoczna nazwa podatku od towarów i usług.

Czym jest i kogo dotyczy Biała Lista podatników VAT?

Biała Lista podatników VAT, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy właśnie podatników. Nie jest jednak skierowana ku osobom prywatnym. Jej celem jest niesienie pomocy przedsiębiorcom. To dla nich stworzona została baza danych, która umożliwia im sprawdzenie wiarygodności potencjalnych kontrahentów. Jest ona prowadzona i objęta ścisła kontrolą przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Najważniejsze informacje, jakie znajdziemy na Białej Liście podatników VAT

 • nazwę firmy lub dane podatnika
 • adres siedziby firmy
 • status podatnika
 • datę rejestracji podatnika (jeżeli został wykreślony, bądź odmówiono mu rejestracji, poznamy powód takiej decyzji)
 • NIP i REGON (jeżeli zostały nadane)
 • numery kont bankowych

Biała Lista podatników VAT jest dostępna dla wszystkich. Niestety wielu przedsiębiorców zapomina lub świadomie nie korzysta z jej zasobów. W rzeczywistości, nikt nie jest zobligowany do sprawdzania danych zawartych w Białej Liście podatników VAT. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że przedsiębiorca, z którym zamierzamy podjąć współpracę, działa legalnie, lepiej przeznaczyć tych kilka minut na sprawdzenie jego danych. Trzeba również pamiętać, że w wyjątkowych okolicznościach, brak wiedzy zgromadzonej na Białej Liście może nam zaszkodzić.

Status podmiotu w VAT

Aby przekonać się, czy dany podatnik jest czynnym, zwolnionym, czy niezarejestrowanym podatnikiem w VAT, należy sprawdzić jego status. Każda zmiana jest rejestrowana w bazie stworzonej przez Ministerstwo Finansów, a po jej wpisaniu zostaje umieszczony również komentarz wyjaśniający. Jest to niezwykle kluczowe, ponieważ na tej podstawie ustala się, kto w danej sytuacji powinien ponieść koszty związane z odprowadzeniem podatku VAT. W przypadku obrotu „towarami wrażliwymi”, taka weryfikacja, leży po stronie sprzedawcy.

Towary wrażliwe

 • odpady tworzyw sztucznych
 • złoto inwestycyjne
 • złoto jako surowiec
 • surowce wtórne metalowe
 • odpady szklane
 • sprzęty elektroniczne produkowane w skali hurtowej
 • wyroby płaskie ze stali stopowej oraz blachy zakwalifikowane do PKWiU

Co grozi za niesprawdzenie Białej Listy podatników VAT?

Sprawdzenie Białej Listy podatników VAT nie jest wyłącznie po to, by upewnić się, że nasz kontrahent działa legalnie. Jako przedsiębiorcy musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż w pewnych okolicznościach, mogą grozić nam kary. Możemy ich unikać, dlatego dla własnego dobra nie przyjmujmy w ciemno informacji przekazanych nam przez inne podmioty. Sankcje będą nas dotyczyć, w przypadku gdy przekażemy naszemu kontrahentowi należność na rachunek bankowy inny, niż wskazany na Białej Liście Podatników VAT. Dotyczy to wszystkich kwot powyżej 15 000 zł brutto. Dodatkowo, jeżeli nasz kontrahent będzie uchylał się od zapłacenia podatku VAT, my solidarnie z nim, poniesiemy tego konsekwencje.

Biała Lista podatników VAT- gdzie ją znaleźć?

Biała lista podatników VAT jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie sprawia, że sprawdzenie informacji nam potrzebnych, odbywa się szybko i bezproblemowo. Listę podatników możesz również sprawdzić za pomocą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.