24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

„Sobibór“ – film poruszający kwestię holocaustu

2 min read
Maska gazowa

Majowa premiera filmu Sobibór z pewnością poruszy widzów i wywoła szereg dyskusji. Ten wciągający dramat wojenny przedstawi historię powstania żydowskiego w obozie koncentracyjnym w miejscowości, której nazwę znamy już z tytułu wspomnianego filmu.

Holocaust na wielkim ekranie

Akcja filmu rozgrywa się na kilka tygodni przed planowaną ucieczką i powstaniem, gdy do obozu w Sobiborze trafia transport sowieckich jeńców wojennych, którzy w głównej mierze są przeszkolonymi ofricerami wojskowymi. To głównie z ich pomocą, jak wspomina Tomasz Blatt, rodzi się wśród więźniów konspiracja i wybucha powstanie.

Sasza Peczerski

Z transportu przeznaczono około 80 silnych mężczyzn do pracy przy rozbudowie obozu, a wśród nich był Aleksander Peczerski o pseudonimie „Sasza“, którego charyzma i nienawiść do Niemców odznaczy się na tle pozostałych więźniów. Już niedługo po przyjeździe do Sobiboru stanie na czele konspiracji jako lider i pomoże w ucieczce około 200 więźniów, z czego blisko 40 z nich dożyje do końca wojny.

Reżyser kontra aktor

Film „Sobibór“ to efekt realizacji międzynarodowej ekipy, z Rosyji, Niemiec, Polski i Litwy. Co jest najciekawsze, głównym odtwórcą roli jest Konstantin Chabienski, który jednocześnie jest reżyserem. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje postać nasycona wieloma emocjami i
dramatyzmem, na którą z pewnością zwrócimy uwagę podczas seansu.

Strona filmu Sobibór – sobiborfilm.pl

Film oparty na historii

Wsparty na prawdziwych wydarzeniach film, pokazuje widzom osoby, które w rzeczywisty sposób przeżyły piekło holokaustu. Akcja rozgrywa się na kilka tygodni przed rozpoczęciem powstania w obozie, którego skutkiem będzie ucieczka blisko 200 Żydów oraz śmierć kilkunastu esesmanów.

Zachowane we wspomnieniach

Film powstał dzięki wspomnieniom świadków i byłych więźniów. Był wśród nich Tomasz Blatt, autor serii wspomnień o Sobiborze, a także Aleksander Pieczerski i Filip Białowicz, który podczas pobytu w obozie liczył zaledwie czternaście lat.

„Nie chcieliśmy zemsty, chcieliśmy zabijać“.

„Sobibór“ w reżyserii Konstantina Chabienskiego to film poruszający kwestię masowych zabójstw Żydów dokonanego przez Niemców na tle walczącej Europy. Ludobójstwo przedstawione w filmie skłania do refleksji, a ilość scen przesyconych przemocą i dramatyzmem przeplata się z pobocznymi wątkami, które są osobistymi przeżyciami zwykłych ludzi, których los zmusił do stania się wojennymi bohaterami.

1 thought on “„Sobibór“ – film poruszający kwestię holocaustu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.