16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Rozliczanie czasu pracy – czy warto zlecić je specjalistom?

2 min read
Rozliczanie czasu pracy pracownika

Czas pracy to okres, w którym pracownik wykonuje określone w umowie czynności. W Polsce przyjętych zostało kilka podstawowych modeli. Pierwszy, standardowy system to 8 godzin dziennie i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Występują także inne modele – zakładające pracę w ruchu ciągłym, skrócony tydzień pracy, czy pracę weekendową.

Istnieje również równoważny system czasu pracy, który określa liczbę godzin i dni pracujących w sytuacji, gdy poszczególna zmiana wynosi 12 lub więcej godzin.

Ewidencja czasu pracy

Jednym z priorytetowych obowiązków pracodawcy jest ewidencja czasu pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Obliczanie dokładnej liczby wypracowanych godzin jest podstawą do naliczania świadczeń związanych ze stosunkiem pracy. Mowa tutaj o podatkach, składkach zdrowotnych oraz wynagrodzeniu dla pracownika.

Ewidencja czasu pracy może wydawać się pracochłonna, ponieważ powinna zawierać dokładne wyliczenia związane z rozpoczęciem i zakończeniem pracy, liczbę przepracowanych godzin, również tych w porze nocnej oraz wszystkie godziny nadliczbowe. Pomoc przy dokładnej ewidencji czasu pracy może zaoferować https://www.ca-staff.eu/en/payroll-outsourcing.

Zalety outsourcingu

Outsourcing, najprościej rzecz ujmując, to zlecanie danego zadania zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie, która wykona je za nas. Ewidencja czasu pracy zalicza się do zadań, które dobrze jest zlecić firmie z zewnątrz, ponieważ bywa skomplikowana i przysparza wielu kłopotów podczas codziennej pracy w przedsiębiorstwie. Główną zaletą outsourcingu jest przede wszystkim zaoszczędzony czas, ale także oszczędność środków finansowych. Firma zajmująca się ewidencją czasu pracy ma jasno określone zadanie oraz czas przewidziany na jego zrealizowanie. Przedsiębiorstwo funkcjonuje bez najmniejszych problemów, a sprawy kadrowe są realizowane przez zespół ekspertów z tej dziedziny.

Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z firmami zewnętrznymi przy sprawach kadrowych, m.in. takimi jak ewidencja czasu pracy, ponieważ nie muszą poświęcać dodatkowego czasu na skrupulatne rozliczanie pracowników.

1 thought on “Rozliczanie czasu pracy – czy warto zlecić je specjalistom?

  1. U mnie w firmie używany specjalnej strony internetowej, która oblicza czas w pracy. wszystko jest bardzo proste i nie ma opcji o pomyłkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.