16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Rodzaje inwestorów

2 min read
Koieta przy biurku prowadzi firme i jest inwestorem

Osoba fizyczna lub osoba prawna, która alokuje swój kapitał w celu osiągnięcia zysku określana jest jako inwestor. Inwestorów działających na rynkach można podzielić na wiele grup i podgrup, głównymi kryteriami podziału są: podmiotowość, długość horyzontu inwestycyjnego, czy wykorzystywane strategie inwestycyjne.

Ze względu na podmiotowość

Można wyróżnić inwestorów jako osoby fizyczne lub podmioty prawne np.: spółka akcyjna. Można wyróżnić również inwestorów czynnych i biernych. Inwestor czynny często dokonuje operacji na rynku np.: kupno/sprzedaż akcji, natomiast inwestor bierny jest przeciwieństwem i relatywnie rzadko dokonuje operacji. Innymi grupami inwestorów są: inwestorzy strategiczni, inwestorzy finansowi i instytucjonalni. Inwestor strategiczny to osoba fizyczna/prawna, która funkcjonuje na rynku kapitałowym i stara się pozyskać duże pakiety akcji (przeważnie dające większość udziałów). Inwestor finansowy to jest to podmiot, który alokuje swój kapitał w dane przedsięwzięcie przeważnie na okres kilku lat i oczekuje wysokiej stopy zwrotu. Inwestorem instytucjonalnym może być wyłącznie podmiot mający osobowość prawną i są to przeważnie banki, fundusze emerytalne czy towarzystwa inwestycyjne.
Ze względu na horyzont czasowy możemy wyróżnić inwestora, który działa w krótkim terminie, czyli jego inwestycje nie trwają dłużej niż rok oraz inwestora długoterminowego, który utrzymuje swój kapitał w danym przedsięwzięciu powyżej roku. Zważywszy na przyjętą strategię inwestowania można przyjąć cztery rodzaje inwestorów: konserwatywni inwestorzy to tacy, którzy unikają ryzyka i w zamian za to akceptują niższy dochód, inwestorzy, którzy wykorzystują strategię agresywną charakteryzują się skłonnością do ryzyka i w zamian oczekują wyższych zysków z inwestycji. Następnie można wyróżnić inwestorów aktywnych i pasywnych, pierwsi stosują różne narzędzia i analizy do oceny opłacalności inwestycji, natomiast inwestorzy pasywni dokonują inwestycji np. w akcje bez szczegółowej analizy.
Inwestorów można podzielić również na inwestorów: strategicznych, finansowych i instytucjonalnych. Inwestor strategiczny to osoba fizyczna/prawna, która funkcjonuje na rynku kapitałowym i stara się pozyskać duże pakiety akcji (przeważnie dające większość udziałów). Inwestor finansowy to jest to podmiot, który alokuje swój kapitał w dane przedsięwzięcie przeważnie na okres kilku lat i oczekuje wysokiej stopy zwrotu. Inwestorem instytucjonalnym może być wyłącznie podmiot mający osobowość prawną i są to przeważnie banki, fundusze emerytalne czy towarzystwa inwestycyjne.
Każdą osobę można przypisać do danej grupy inwestorów i przygotować dla niej sprecyzowany produkt spełniający oczekiwania potencjalnego inwestora. Tak szeroki podział inwestorów na grupy świadczy również o bardzo dużej ilości możliwości inwestowania. Pozyskanie inwestora to temat niełatwy, ale niezwykle ważny. Powinniśmy wszystko dobrze przeanalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.