Oblicz koszty uzyskania przychodu
3 min readChcesz jak najszybciej obliczyć koszty uzyskania przychodów za ubiegły rok? Sprawdzasz, na jakie ulgi podatkowe możesz liczyć jako pracownik zamiejscowy. Co wniósł Nowy Ład do rozliczeń?
Szybko oblicz koszty uzyskania przychodu
Dla pracownika miejscowego koszty uzyskania przychodu w ryczałcie rocznym nie mogą przekroczyć 3000 złotych w przypadku jednej umowy, oraz 4500 złotych przy wielu umowach. Podwyższenie kosztów uzyskania przychodu można uzyskać po poświadczeniu imiennych biletów na pociąg, autobus czy prom. Tak samo w przypadku pracownika zamiejscowego roczny ryczałt nie przekracza 3600 złotych na jednej umowie lub 5400 złotych na wielu. Koszta te są wliczone jedynie wtedy, gdy pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, a kwota dojazdu nie jest mu zwracana.
W tym roku płatnicy mają możliwość modyfikowania powyższych kwot. Jeśli nie wniesiemy do pracodawcy oświadczenia o polożeniu miejsca pracy poza miejscowością zamieszkania, naliczane kwoty bedą zryczałtowane.
Autorskie koszty uzyskania przychodu
Nieznacznie zmieniły się też autorskie koszty uzyskania przychodu. Wydatki poniesione z tytułu posiadania i korzystania z praw autorskich przez płatnika liczone są w stawce 50 procent. Koszta te są pomniejszone o składki emerytalne, rentowe i chorobowe, płacone w danym miesiącu przez podatnika. Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Dotyczą za to osobiście wykonywanej działalności artystycznej. Koszty uzyskania przychodu zostaną pomniejszone o 50 procent także w przypadku zapłaty twórcy za przeniesienie prawa stosowania wynalazku i przeniesienie prawa własności wynalazku. Suma kosztów nie może łącznie przekroczyć 85528 złotych, naliczanych po dodaniu do nich przychodów podatnika zwolnionych na podstawie ulgi dla młodych.
Koszty uzyskania przychodów w 20% zwrocie
Rozliczając podatki jako płatnik osobiście zajmujący się działalnością artystyczną, naukową czy literacką, a także w trakcie stypedium sportowego lub udziału w konkursach generujących przychód, masz prawo do 20% zwroru kosztu uzyskania przychodów. Takie samo odliczenie obejmuje przychód biegłych sądowych oraz członków komisji powołanych przez organy władzy. Także przychody z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło można odzyskać w 20 %, o ile uzyskiwane są od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą czy też właściciela nieruchomości, na której potrzeby pracujemy. Także przychody polskich arbitrów także są rozliczane tym systemem, gdy uczestniczą w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi. Wszystkie koszty naliczane w stosunku pracy są pomniejszane o podatki wpłacane na poczet emerytur czy składek zdrowotnych.
Rozlicz poprawnie koszt uzyskania przychodu
Dla osób fizycznych i działalności gospodarczych rozliczenie PIT przez Internet stanowi udogodnienie. Rozliczając jednak PIT 2021 pamiętaj o zmianach w usłudze Twój e-PIT. Ostrożności wymagają rozliczenia przygotowane przez fiskusa (KAS) w usłudze elektronicznej w jednym z poniższych przypadków:
- Sumowanie kosztów ryczałtowych i górny limit – należy sprawdzić, czy zostały one prawidłowo ujęte i podsumowane w PIT-37
- PIT-11 zawiera rozliczenia kosztów ryczałtowych i procentowych – dokładnie należy sprawdzić prawidłowość ich przeniesienia do PIT-37 i ustalenie górnego limitu uzyskania kosztów
- Przysługujące ulgi – gdy podatnikowi przysługuje ulga od kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% lub 50%. Należy sprawdzić, czy została ujęta w PIT-37.
- Koszta autorskie – kiedy pracownicy posługują się kosztami autorskimi, należy sprawdzić, czy zachowany został górny limit 85.528 zł tych kosztów