Nowoczesne sposoby na oszczędzanie pieniędzy
Przeglądając sposoby na oszczędzanie dostępne na forach, znalezione na blogach czy te lecące w TTV jak czyszczenie zbiorników odkurzaczy na myjniach samochodowych można powiedzieć, że jest w czym wybierać. Co na to nowoczesna technologia?
Energia elektryczna
Na oszczędzanie energii elektrycznej wpływ ma mnóstwo aspektów życia codziennego. Zarówno w domu jak i w pracy.
Strój letni w biznesie
Co może mieć wspólnego moda z oszczędnością energii? Otóż wiele. Jak się okazuje lato może dopiec nie tylko nam w kraju nad Wisłą. W kilku krajach z powodu upałów w miesiącach letnich nie tylko zmniejsza się klimatyzację (aby nie było zbyt dużej różnicy między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną), ale też strój biznesowy wygląda trochę inaczej. Wprowadzono w Japonii Cool Biz, który latem zastępuje garnitur i koszulę. Oszczędzamy wtedy na klimatyzacji, ale też nie ucierpimy tak mocno podczas upałów jakbyśmy siedzieli w garniturze.
Wymiana oświetlenia na LED
Półprzewodnikowe świetlenie Led jest o wiele bardziej oszczędne od tradycyjnego, również dotyczy to hucznie promowanych energooszczędnych świetlówek kompaktowych. Ponadto są mniej kłopotliwe dla gospodarki odpadowej.
Sprzęt
Wybierając sprzęt do domu czy firmy zwracajmy uwagę nie tylko na pobór prądu przy pracy ale też na wydajność. Warto sprawdzać parametry jakie podaje producent, a także jeszcze raz po zakupie podłączając do miernika poboru prądu podczas trybu pracy. Czasem maszyny o większym poborze mocy są wydajniejsze i końcowo bardziej opłaca się używanie właśnie ich.
Droga do pracy
Jadąc do pracy osobowym autem z 5 miejscami często w pojedynkę generujemy dużo spalin, a wozimy głównie powietrze. Obecnie coraz więcej właścicieli firm jeśli nie musi gdzieś jechać autem decyduje się na hulajnogę elektryczną. O oszczędności dla naszej kieszeni, ale też mniejszej szkodliwości dla środowiska chyba nie trzeba już pisać.
Ułatwienia w pracy
Wymierne korzyści mogą przynieść także technologie ułatwiające wykonywanie obowiązków w pracy. Od zwykłego programu do obiegu dokumentów w większych firmach po programy ułatwiające codzienne funkcjonowanie nawet małego przedsiębiorstwa.
Woda
Wodę można oszczędzać na różne sposoby, od zbierania i użytkowania deszczówki po skomplikowane instalacje pozwalające na częściowe wykorzystanie zużytej wody. Najprostszym sposobem jest jednak zamontowanie końcówki na kranach, które napowietrzają i zwiększają na wylocie ciśnienie wody. Spłukiwanie i mycie rąk oraz przedmiotów jest tak samo wtedy wydajne, a nawet pod wpływem większego ciśnienia, lepsze.
Inwestycje
Kolejnym argumentem dającym większe oszczędności są przyszłe inwestycje. Nic nam nie da jeśli na jednym zyskamy, a na innym wydamy – stracimy pieniądze. Dodatkowe fundusze warto w takim wypadku pomnożyć, nawet o te kilka procent. Teraz pewnie każdy stawia pytanie, w co inwestować? Nie mogę powiedzieć, że w to czy tamto. Mogę wymienić kilka inwestycji jakie udało mi się wykonać oraz dorzucę kilka, ze znalezionych na blogach o oszczędzaniu. Więc od początku:
- zakup działki z potencjałem inwestycyjnym – jak masz kilkanaście tysięcy to warto poświęcić czas na szukanie takowej;
- pożyczki społecznościowe – to inwestycja znaleziona na jednym z blogów, powiem szczerze nie sprawdzona przeze mnie, ale niektórzy się w to bawią;
- kryptowaluty – bardzo proste w obsłudze giełdy i nie poddawanie się emocjom pozwalają zarobić dobre pieniądze;
- blog – na blogu można zarobić na wiele sposobów od linków afiliacyjnych po reklamy, tematykę bloga najlepiej wybrać jak najbliższą sobie i prowadzić go ciekawie;
- barter – wymiana barterowa przedmiotów to fascynujące zajęcie i w ten sposób od małej rzeczy udało mi się dojść do całkiem fajnych przedmiotów;
- sprzedaż przedmiotów – tak się składa, że mam naturę chomika, więc co roku robię akcję i sprzedaję to co porosło kurzem;
- metale szlachetne –kruszec, ale kupowany nie na giełdzie tylko fizycznie;
- inwestycja w siebie – to chyba najważniejsze co możesz zrobić za pieniądze zaoszczędzone – od nauki dodatkowego języka do podniesienia kwalifikacji w swoim zawodzie.
Nie są to jedyne sposoby oszczędzania i warto się każdemu znalezionemu w sieci przyjrzeć z bliska. Zazwyczaj unikam tych, gdzie mi obiecują złote góry i zysk na poziomie kilkudziesięciu procent w skali roku.
Zasady inwestowania
Zasad inwestowania jest dużo i są ogólnodostępne więc warto je poczytać. Jednak zawsze należy dostosować styl, rodzaj inwestycji i jej wysokość do siebie, swojego trybu życia. Na pewno będzie to:
- inwestowanie niewielkich kwot – strata nawet połowy inwestycji nie będzie dla nas obciążeniem;
- niepoddawanie się i wyciąganie wniosków – to bardzo ważna lekcja od życia;
- bez emocji – te najlepiej popuścić podczas filmu albo meczu, a w finansach trzymać z daleka;
- wybór kilku różnych inwestycji – to bezpieczniejsza opcja niż poleganie na jednym źródle dochodu.
Oszczędzanie oraz inwestowanie są ze sobą skorelowane. Bez oszczędności nie można mieć inwestycji, dlatego chcąc uzyskać dodatkowy przychód należy nie tylko zdobyć wiedzę na ten temat, ale też fundusze. Nawet kilka złotych może być zaczątkiem znacznej fortuny, która pozwoli w przyszłości żyć dzieciom i wnukom na zadowalającym poziomie, bez kredytów i innych zobowiązań.
Świetnie, że przeczytałam ten artykuł. Dużo ciekawych informacji, które myślę, że wdrążę w swoje życie.