Na jaki cel najczęściej Polacy biorą pożyczki?
Artykuł partnera.
Remont mieszkania, zakup sprzętu AGD, wakacyjny wyjazd — na jaki cel Polacy najczęściej pożyczają pieniądze? W artykule omówimy specyfikę najpopularniejszych produktów kredytowych. Przyjrzymy się także wynikom badań i raportów dotyczących przeznaczenia pożyczek online, kredytów gotówkowych i hipotecznych.
Nie wszystkie dobra materialne możemy sfinansować gotówką. Skutecznym rozwiązaniem, które pomoże zrealizować plany i marzenia bez konieczności posiadania kapitału, jest sięgnięcie po kredyt. Który z nich warto wybrać?
Kredyt kredytowi nierówny
W zależności od celu finansowania Polacy regularnie sięgają po:
- kredyty hipoteczne. Kredyt hipoteczny to kredyt celowy przeznaczony na sfinansowanie określonego celu. Może być to m.in. zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, domu, działki czy remont nieruchomości. Maksymalne kwoty kredytów hipotecznych mogą wynosić kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 35 lat,
- pożyczki hipoteczne to pożyczki na dowolny cel, zabezpieczone hipoteką na nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy. Maksymalna kwota pożyczki hipotecznej zależy od wartości nieruchomości, a spłata — podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego – odbywa się w miesięcznych ratach,
- kredyty gotówkowez to kredyty na dowolny cel, niezwiązany z prowadzoną działalnością. Środkami z kredytu możesz więc sfinansować wakacyjny wyjazd, zakup sprzętu AGD czy RTV. Sięgając po kredyt gotówkowy, pożyczysz od kilku do kilkuset tysięcy złotych, a spłatę rozłożysz na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt rat. Szczególnych rodzajem kredytu gotówkowego jest kredyt gotówkowy online, który możesz pozyskać bez wychodzenia z domu, w 100% przez internet,
- kredyt samochodowy to kredyt celowy, który możesz przeznaczyć nie tylko na zakup samochodu (kredyt na samochód), ale także każdego innego pojazdu mechanicznego — motocykla, quada czy łodzi motorowej. Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest nie tylko posiadanie wymaganej przez bank zdolności kredytowej, ale również ustanowienie zabezpieczeń. Dzięki nim kredytodawca zabezpiecza swoje interesy. Może więc zaproponować kredytobiorcy atrakcyjniejsze warunki niż w przypadku kredytów gotówkowych (często przeznaczanych na kupno pojazdu).
Jak pożyczają Polacy?
Jak wskazują dane z raportu „Jak pożyczają Polacy”, zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, ponad połowa Polaków (54 proc.) spłaca obecnie kredyty lub pożyczki. Najczęściej zaciągają jedno zobowiązanie rocznie i robią to przede wszystkim w bankach (83 proc.). Zwykle jest to kredyt gotówkowy (48 proc.) lub ratalny (37,8 proc.), 23,5 proc. posiada kartę kredytową.
Kim jest statystyczny kredytobiorca i na co wydaje pieniądze z kredytu?
Według danych KRD statystyczny Polak posiadający kredyt lub pożyczkę pracuje zawodowo, a jego dochód nie przekracza 5 tys. zł. 35% badanych zadeklarowało, że przeznacza pożyczone pieniądze na zakup urządzeń AGD czy sprzętu RTV (35 proc.). Co trzeci wydaje je na remont mieszkania lub domu bądź jego wyposażenie. Kolejnym wydatkiem finansowanym przez pożyczone pieniądze jest zakup auta (17 proc.), komputera lub smartfona (15 proc.). 13 proc. osób zaciąga nowe zobowiązanie, aby spłacić już zaciągnięte kredyty lub pożyczki.
Jak pożyczają najmłodsi klienci?
Ciekawych wniosków dostarcza także badanie przeprowadzone przez firmę Quality Watch na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami, co piąta osoba w wieku 18–24 lata ma już jakieś zobowiązanie kredytowe. Młodzi najchętniej sięgają po pożyczki gotówkowe i ratalne (70 proc.) oraz regularnie korzystają z limitów na koncie i kart kredytowych. Z uzyskanych w ten sposób środków finansują przede wszystkim sprzęt elektroniczny lub komputerowy, wyjazdy, ale też prezenty dla swoich partnerów i rodziny.
Źródło:
https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2021/blisko-co-czwarty-pozyczajacy-nie-sprawdza-czy-bedzie-w-stanie-splacic-zobowiazanie