24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Na czym polegają wdrożenia systemów IT? Etapy i metodyka

2 min read
Mężczyzna wdrąża systemy IT w firmie

Wdrożenia systemów IT to specjalistyczna usługa, której odbiorcami są zarówno średnie, jak i największe firmy prywatne oraz organizacje publiczne. W związku z postępującą cyfryzacją coraz więcej podmiotów wymaga dedykowanych systemów zarządzania i obsługi. Jeśli zastanawiasz się, czym charakteryzują się poszczególne etapy procesu implementowania systemów informatycznych, sprawdź poniższy artykuł!

Czym są wdrożenia systemów IT?

Wdrożenia systemów IT to skomplikowane procesy, których rozmiar i wielopłaszczyznowość zależne są przede wszystkim od charakterystyki danego systemu oraz zapotrzebowania firmy. Implementacja systemów jest procesem holistycznym, a nie jedynie wykonawczym. Dotyczy migracji danych, testowania, powtórnego badania zapotrzebowania, a także parametryzowania poszczególnych funkcji systemu. Wszystkie czynności mają na celu ostateczne dostosowanie produktu do potrzeb zleceniodawcy. Wdrażane oprogramowanie dla firm musi jednak spełniać szereg wytycznych szczegółowo opisanych w projekcie, a weryfikacja skuteczności odbywa się także po przekazaniu programu do użytkowania. Z tego względu wdrożenia systemów IT nierzadko są procesem wykraczającym poza standardowe ramy cyklu życia produktu znane z innych sektorów.

Na profesjonalne wsparcie w tym zakresie można liczyć, nawiązując współpracę z renomowaną firmą informatyczną, którą można poznać po współpracy z wiodącymi dostawcami oprogramowania (np. status Comarch Partner). Świetnym przykładem jest Gecos – Partner Comarch, którego ofertę i historię można poznać na stronie internetowej firmy: https://gecos.pl/o-firmie/.

System IT

3 etapy wdrażania systemów IT

Obsługa informatyczna firm w ramach procesu implementacji nowego systemu zorientowana jest na trzech głównych filarach działania. Zgodnie z obowiązującymi regułami wyodrębnia się następujące etapy:

  • etap przygotowawczy – weryfikacja potrzeb przedsiębiorstwa, nadrzędnych i podrzędnych celów wdrożenia danego systemu. Etap ten łączy aspekty techniczne, merytoryczne, konsultingowe z prawnymi i organizacyjno-finansowymi (przygotowanie przetargu, ustalenia prawne).
  • etap wykonawczy – opracowanie i wykonanie całego planu wdrożeniowego na podstawie zastosowanej metodyki pracy zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie. Na pierwszym planie znajduje się tu praca techniczna.
  • etap weryfikacji – głównym polem działania jest sprawdzenie użyteczności (UX) i funkcjonalności wdrożonego systemu IT. Na tym etapie korzysta się już z oprogramowania, ale cały czas trwają prace konsultingowe, monitoring i optymalizacja działania oprogramowania.

Każde oprogramowanie do zarządzania firmy musi być tworzone od podstaw i na podstawie dokładnego researchu zapotrzebowania. Wdrożenie systemów IT nie jest jednak procesem całkowicie powtarzalnym i falsyfikowalnym, co wynika z różnic pomiędzy potrzebami firm i odpowiadających im rozwiązań, które należy zaimplementować. Kluczowym parametrem jest wybór odpowiedniej metodyki wdrożenia, która przekłada się na efektywność i systematyczność prac wdrożeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.