24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Lustra dekoracyjne okrągłe – dlaczego warto wybrać ten wariant luster na wymiar

4 min read
okrągłe lustro

Źródło: Pixabay.com

Małe, duże, prostokątne i okrągłe, z sieciówki, lub robione na wymiar. Każdy z nas posiada w swym domu ich kilka. Mowa o lustrach. Dziś jednym z najpowszechniejszych elementów wyposażenia i dekoracji mieszkania, dawniej – rzecz, która świadczyła o wysokim statusie społecznym jednostki.

Krótka historia luster i przesądy z nimi związane

Historia lustra sięga epoki kamienia łupanego, bowiem to z niego powstawały pierwsze szlifowane zwierciadła. Wraz z biegiem czasu, około 4000 lat przed nasza erą, ówcześni mieszkańcy Egiptu wykorzystywali do ich produkcji miedź, a Mezopotamii metalu. Nieco później wytwarzanie luster rozpoczęli Chińczycy. Ci jednak poszli o krok dalej, i korzystali zarówno z miedzi, metali, jak i cyny. Niestety, zwierciadła nabywali wtedy głównie ludzie zamożni. Lustra szklane pojawiły się dopiero w III wieku naszej ery. Jako pierwsi posiadali je najprawdopodobniej Starożytni Rzymianie oraz Grecy.

Od początku swych dziejów z lustrami wiązały się przesądy i zabobony. I choć mamy XXI wiek, legendy z nimi związane krążą do dzisiaj w wielu światowych kulturach. O to najbardziej popularne:

  • Szeptunki często wspominają, że źli ludzie mogą w nocy, w zwierciadle ujrzeć diabła, albo, że lustra potrafią uwięzić ludzkie dusze.
  • Kolejny zabobon, który swoje źródło ma aż w Starożytnym Rzymie, to nieszczęście, spotykające ponoć osobę, która stłucze lusterko. W dodatku ma ono przynieść pecha, aż na siedem lat. Aby zrzucić z siebie zły urok, należy pozbierać wszystkie, nawet najmniejsze szklane odłamki i zakopać je w ziemi, koniecznie podczas pełni księżyca.
  • W lustrze też, w trakcie odpowiednich obrzędów, możemy ujrzeć wybrankę lub wybranka swojego serca.

Obraz jaki powstaje w lustrze

Wedle powszechnych praw optyki obraz, który powstaje w lustrze jest prosty, nieodwrócony i pozorny. Lustro bowiem jest zwierciadłem płaskim.

Rodzaje i wieszanie luster

W swojej historii bardzo często lustra były dobrem luksusowym, na które stać było tylko ludzi bogatych. Dziś są ogólnodostępne, a ich zróżnicowane ceny pozwalają na to, aby zwierciadło mógł zakupić każdy człowiek, niezależnie od stanu swego portfela i statusu społecznego.

Wyróżniamy lustra stojące lub wiszące, o różnych kształtach i wielkościach. Są takie, które można schować w torebce, postawić na półce w łazience lub w garderobie. Często powieszone na ścianie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, do przeglądania się, ale również dekoracyjną i powiększającą pomieszczenie.

W łazienkach stosowane są często lustra z oświetleniem punktowym lub LED-owym, zarówno prostokątne, jak i okrągłe, w przedpokojach zaś raczej duże i prostokątne, a czasem zdarza się, że owalne, gdyż pozwalają one na dokładne obejrzenie całej sylwetki. Pokoje natomiast zazwyczaj zdobią albo duże zwierciadła prostokątne, w bardzo ekskluzywnych i bogatych ramach, albo różnej wielkości lustra dekoracyjne okrągłe. Odbijają one zarówno światło, jak i wnętrze, dzięki czemu małe pomieszczenie staje się dwa razy większe, a także dobrze doświetlone. Inspiracje związane z wieszaniem lustr znajdziemy w tym artykule – http://www.blue-bell.pl/magiczne-lustra-w-domu-inspiracje. Po przeczytaniu niniejszego artykułu mocno zachęcamy do lektury.

Podczas wieszania lustra należy bardzo uważać, aby go nie stłuc, i wcale nie chodzi tu o żadne zabobony. Szczególnie szkoda byłoby jednak na przykład zwierciadła, które zostało wykonane na zamówienie, pod konkretny wymiar.  W zależności od tego gdzie zostanie ono umieszczone, warto albo je przykleić do powierzchni, albo powiesić lustro na specjalnych zamieszczonych na nim mocowaniach.

lusterko okrągłe w którym przegląda się żaba
Źródło: Pixabay.com

Jakie dbać o lustra dekoracyjne okrągłe?

Dużym uznaniem konsumentów cieszą się okrągłe lustra dekoracyjne. Szczególnie te w metalowych ozdobnych ramach, w dodatku robione na wymiar. Dzięki temu wpasowują się w każdą przestrzeń. Niezależnie od tego czy powiesi się je w pionie czy poziomie, zawsze będą pasować do każdego wnętrza i  robić na gościach idealne wrażenie.

Potrzebna do tego jest jednak jeszcze odpowiednia ich pielęgnacja. Najlepiej więc czyścić je konkretnymi preparatami, specjalnie do nich przeznaczonym. Nie zaleca się bowiem mycia luster wodą, a już tym bardziej z dodatkiem mydła. Powstają wtedy brzydkie smugi, a także może dojść do rozwarstwienia spodniej ich warstwy od szkła.  

Artykuł napisała:
Beata Dymarska-Smoter – Dziennikarz

Źródła:

  • https://epodreczniki.pl/a/prawo-odbicia-swiatla-powstawanie-obrazu-pozornego-w-zwierciadle-plaskim-rozproszenie-swiatla/D1DVhc9NF,
  • http://www.mirrorhistory.com/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.