Konto wielowalutowe a karta wielowalutowa – czy jest to to samo?
Jedna karta do płatności w wielu walutach? Tak, to możliwe! Karty wielowalutowej nie powinniśmy jednak mylić z kontem wielowalutowym. Czym dokładnie różnią się te dwie oferty?
Chociaż w innych krajach lub w zagranicznych sklepach on-line można płacić z użyciem kart prowadzonych w złotym, to jednak to mało opłacalne. Aby transakcje kosztowały mniej, warto pomyśleć o prowadzeniu ich w danej walucie obcej. Teraz to możliwe także z wykorzystaniem specjalnych produktów wielowalutowych.
Karta, którą zapłacisz w wielu walutach
Najpopularniejszym produktem wielowalutowym jest karta płatnicza pozwalająca na prowadzenie rozliczeń w różnych walutach jednocześnie. Wtedy klient nie musi posiadać różnych kart do różnych rachunków walutowych – wystarczy tylko jedna, która automatycznie rozpoznaje walutę transakcji.
W przypadku karty wielowalutowej mamy do czynienia z kartą pozwalającą na rozliczenia w różnych walutach, na przykład PLN, GBP, USD, EUR. W tym przypadku pieniądze najczęściej pobierane są ze współpracujących z kartą rachunków walutowych zależnie od zapotrzebowania klienta.
Konto wielowalutowe nie musi być bankowe
Do dyspozycji są także konta wielowalutowe, na przykład takie jak konto wielowalutowe Igoriacard. Są oferowane pozabankowo, ale także pomocne w prowadzeniu transakcji w różnych walutach obcych.
W przypadku konta wielowalutowego sprawa prezentuje się nieco inaczej. Przykładowo, konto wielowalutowe Igoriacard nie jest tradycyjnym kontem bankowym, ale ma postać rachunku zasilanego przelewami. Konto to ułatwia zarządzanie kartą wielowalutową, na przykład pozwala na łatwe sprawdzenie dostępnych na niej środków.
W przypadku Igoriacard dostępne jest konto wielowalutowe dla 17 różnych walut. Dla użytkowników konta i karty dostępny jest także kantor walutowy pozwalający na szybkie i wygodne wymienianie walut po atrakcyjnych kursach. Rozliczenie transakcji może następować nawet wtedy, gdy użytkownik nie posiada wystarczającej kwoty w walucie – system automatycznie wymienia walutę i dokupuje brakujące środki.