24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jaka jest różnica między oszczędzaniem i inwestowaniem?

2 min read
Mężczyzna idzie do banku

Terminy takie jak „oszczędzanie” i „inwestowanie” nie są tożsame, chociaż odnoszą się do ograniczenia wydawania pieniędzy.

Artykuł partnera

Chociaż oszczędzanie i inwestowanie mogą być używane zamiennie, to jednak warto pamiętać o tym, że pod tymi dwoma terminami kryją się całkowicie inne formy wykorzystywania kapitału.

Jakie produkty finansowe nazywamy zatem oszczędnościowymi, a które tymi inwestycyjnymi? Jakie są dokładnie różnice między oszczędzaniem i inwestowaniem i na co warto się zdecydować?

Oszczędzanie

Pod pojęciem oszczędzania kryje się przede wszystkim ograniczenie konsumpcji na rzecz odkładania nadwyżek finansowych. Zatem oszczędzamy wtedy, gdy zamiast wydawania zachowujemy pieniądze dla siebie.

Oszczędzać możemy zarówno samodzielnie, jak również z pomocą banków. Oszczędzamy, gdy odkładamy pieniądze do „skarpety”, ale też wtedy, gdy przechowujemy je na koncie bankowym – rachunku zwykłym albo oszczędnościowym. Możemy również oszczędzać wtedy, gdy przekażemy pieniądze na lokatę bankową.

Zatem oszczędzanie jest mało ryzykowną, łatwą w prowadzeniu czynnością, która pozwala nam na zgromadzenie nawet większej kwoty. Niestety, oszczędności przechowywane w domu czy na nieoprocentowanym koncie są narażone na utratę wartości. Właśnie dlatego lepiej umieszczać je na dobrze oprocentowanych kontach oszczędnościowych oraz na lokatach.

Inwestowanie

Z kolei wtedy, gdy chodzi o inwestowanie, obciążamy już posiadane pieniądze ryzykiem, czyli zgadzamy się na to, że możemy je utracić.

Inwestować możemy także na szereg sposobów, na przykład w fundusze inwestycyjne z viennalife.pl, w nieruchomości, możemy grać na giełdzie albo skupować złoto. Do dyspozycji jest też pełna gama inwestycji alternatywnych, na przykład w trunki, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie.

Przez inwestowanie możemy zarobić naprawdę dużo, ale z drugiej strony zawsze musimy zdawać sobie sprawę z ryzyka dla posiadanego kapitału.

Do zapoznania się ze swoją ofertą funduszy inwestycyjnych zaprasza viennalife.pl – eksperci w dziedzinie funduszy inwestycyjnych i kapitałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.