16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak założyć e-doręczenia? – przewodnik dla firm

4 min read

Artykuł sponsorowany.

W erze cyfrowej coraz więcej firm przechodzi na elektroniczną formę korespondencji. Właśnie dlatego założenie własnego adresu do e-doręczeń staje się nie tylko korzystną, ale także niezbędną decyzją dla wielu przedsiębiorstw. Usługa e-doręczenia umożliwia przedsiębiorcom wysyłkę, odbiór i przechowywanie korespondencji online. Jest to usługa zaufania, gwarantująca bezpieczeństwo i pewność skutków prawnych. Wiadomość wysłana z adresu do e-doręczeń ma taki sam skutek prawny jak list polecony za potwierdzeniem odbioru.

Dlaczego warto założyć adres do e-doręczeń?

Posiadanie własnego adresu do e-doręczeń ma wiele zalet. Przede wszystkim, umożliwia wysyłkę i odbiór korespondencji o każdej porze i z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Nadawca i adresat nie muszą wybierać się na pocztę w celu wysyłki czy odbioru listu. Ponadto użytkownik może w dowolnym momencie przeglądać dokumenty i nimi zarządzać. Wysyłając korespondencję przez e-doręczenia, nadawca ma pewność, że trafi ona do właściwej osoby, ponieważ nikt oprócz adresata nie ma dostępu do przesyłanych dokumentów. Użytkownik może również pobrać prawnie ważne dowody na to, przez kogo i kiedy list został wysłany czy odebrany.

Jak założyć adres i skrzynkę do e-doręczeń w swojej firmie?

Adres do e-doręczeń możesz założyć u wyznaczonych operatorów lub komercyjnych dostawców usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek:

  1. Złożenie wniosku o utworzenie adresu do e-doręczeń: Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o utworzenie adresu do e-doręczeń.
  2. Wypełnienie danych firmy: W procesie składania wniosku należy przygotować dane swojej firmy, takie jak nazwa, numer REGON, numer NIP, adres do korespondencji, numer KRS (jeśli został nadany), oraz inne niezbędne informacje.
  3. Podpisanie elektroniczne wniosku: Wniosek musi być podpisany elektronicznie przez osoby uprawnione do reprezentacji przedsiębiorstwa lub pełnomocników.
  4. Wniesienie opłaty skarbowej: Jeśli wniosek składa pełnomocnik, członek organu uprawniony do reprezentacji lub prokurent, należy wnioskować o pełnomocnictwo i uiścić opłatę skarbową.
  5. Aktywacja adresu: Po złożeniu wniosku i wniesieniu opłaty skarbowej adres zostanie utworzony. Następnie konieczna jest jego aktywacja, aby skrzynka do e-doręczeń stała się widoczna w bazie adresów elektronicznych.

Kiedy wchodzą e-doręczenia dla podmiotów publicznych i przedsiębiorców?

Konieczność wdrożenia e-doręczeń wniosła ustawa o doręczeniach elektronicznych z dnia 18 listopada 2020 r. Przedsiębiorcy zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym przed 1 października 2024 roku muszą wprowadzić swój adres do e-Doręczeń do Bazy Adresów Elektronicznych najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku. Od 1 października 2024 roku złożenie wniosku o utworzenie adresu do e-Doręczeń stanie się nieodzownym elementem procesu rejestracji w KRS. Natomiast przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej muszą posiadać adres do e-Doręczeń do 30 września 2026 roku. Do końca 2025r. doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP będą równoważne.

Dodatkowo wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń będzie obowiązkowym elementem wniosku o rejestrację w CEIDG od 1 stycznia 2025 roku oraz wniosku o zmianę wpisu w CEIDG w okresie od 1 lipca 2025 roku do 30 września 2026 roku.

Zalety własnego adresu do e-doręczeń

E-doręczenia to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla firm. Wysyłka i odbiór korespondencji mogą odbywać się o każdej porze z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Nadawca i adresat nie muszą udawać się na pocztę w celu wysyłki czy odbioru listu. Użytkownik może w każdej chwili przeglądać dokumenty i nimi zarządzać, a także ma pewność, że korespondencja trafi do właściwej osoby, ponieważ nikt oprócz adresata nie ma dostępu do przesyłanych dokumentów. Użytkownik może także pobrać prawnie ważne dowody na to, przez kogo i kiedy list został wysłany czy odebrany.

Porady i szkolenia

Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, takie jak adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, rzecznicy patentowi, oraz notariusze, będą zobowiązane do stosowania e-Doręczeń od 1 października 2024 roku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-doręczeń oraz innych obowiązków prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, skorzystaj ze szkoleń z e-doręczeń od Centrum Verte. Dzięki profesjonalnemu wsparciu i rzetelnej wiedzy łatwiej poradzisz sobie z wprowadzeniem niezbędnych zmian w swojej firmie.

Jak założyć e-doręczenia – podsumowanie

Teraz wiesz, jak założyć e-doręczenia. Własny adres do e-doręczeń jest kluczowym krokiem w procesie cyfryzacji firmy. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą szybko i bezpiecznie przesyłać, odbierać i przechowywać korespondencję online, co znacząco ułatwia prowadzenie działalności biznesowej w erze cyfrowej. Zgodnie z wymogami ustawowymi, warto pamiętać o terminach wprowadzenia obowiązkowego posługiwania się e-doręczeniami dla różnych typów podmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.