Jak szukać pracy za granicą?
Decyzja o wyjeździe w celu zarobkowym w wielu przypadkach należy do najtrudniejszych w życiu. Często przed jej podjęciem pojawiają się liczne wątpliwości: jak zniosę rozstanie z najbliższymi? Czy pokonam barierę językową? A przede wszystkim: czy uda mi się znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę na miejscu? Są na to duże szanse, pod warunkiem, że będziesz wiedzieć, gdzie szukać i do przeprowadzki odrobinę się przygotujesz.
W jaki sposób szukać pracy za granicą? Przemyśl kilka kwestii
Pomysł, by rzucić wszystko z dnia na dzień i rozpocząć ekscytującą przygodę w zupełnie innym miejscu na świecie może wydawać się atrakcyjny, w rzeczywistości jednak wiąże się z dużym ryzykiem. Jeżeli myślisz o wyjeździe do pracy zarobkowej za granicę, o wiele lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie przygotowań możliwie jak najwcześniej. Oczywiście, wszystkiego nie da się zaplanować, jednak przemyślenie pewnych kwestii wcześniej sprawi, że na miejscu poczujesz się pewniej i stabilniej, unikniesz też wielu nieprzyjemnych niespodzianek.
Bardzo istotne jest pytanie, na jak długo planujesz wyjechać. Inaczej przygotowania będą wyglądały w przypadku osoby, która planuje dwumiesięczny wyjazd „na truskawki” do Niemiec, a inaczej plany zamieszkania w tym kraju na zawsze. W tym drugim przypadku dobrym pomysłem może być rozważenie studiów za granicą lub zdobycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, do jakiego kraju chcesz pojechać, warto kierować się swoimi umiejętnościami językowymi i informacjami o lokalnym rynku pracy. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze zapisanie się na kurs, a także zdobywanie wiedzy o wszystkich aspektach związanych z funkcjonowaniem w danym miejscu. Decyzja bardzo często uwarunkowana jest również wysokością oszczędności, które udało nam się zgromadzić – warto policzyć na spokojnie, jakimi kwotami dysponujemy „na start” – i na co będziemy mogli sobie pozwolić.
Ogłoszenia o pracy za granicą – gdzie ich szukać?
Nie warto wyjeżdżać do pracy za granicą „w ciemno” – oczywiście, możesz usłyszeć opowieści osób, które pojechały zupełnie nieprzygotowane, a później szybko znalazły ciekawą posadę. Często jednak kończy się to kompletną dezorientacją, frustracją, rozczarowaniem i utratą wszystkich pieniędzy, a nawet koniecznością zadłużenia się. Z tego powodu pierwszą, nawet tymczasową pracę powinniśmy znaleźć będąc jeszcze w Polsce. Idealnie, jeżeli masz znajomych na miejscu, którzy pomogą Ci znaleźć odpowiednie stanowisko. Jeżeli nie, warto przejrzeć oferty pracy za granicą w internecie. Warto szukać ich przede wszystkim poprzez strony renomowanych agencji pośrednictwa i serwisy z ogłoszeniami takie jak Pokato.pl. Przydatne informacje możesz znaleźć również na stronach EURES – europejskiej sieci z ofertami lub w urzędzie pracy w swoim mieście.
Nie ryzykuj! Zwróć uwagę na podejrzane oferty pracy
Pamiętaj o tym, że jedynie legalna praca będzie gwarantowała Ci wypłatę wynagrodzenia i przywileje, takie jak ubezpieczenie. Podejmując pracę na czarno ryzykujesz, że padniesz ofiarą oszustwa. Z tego powodu zawsze upewnij się, jak będzie wyglądała kwestia umowy i pilnuj dopełnienia wszystkich formalności. Żądanie wcześniejszych wpłat pieniędzy może oznaczać próbę wyłudzenia. Jeżeli warunki opisane w ogłoszeniu wydają Ci się „zbyt piękne, by były prawdziwe” – bardzo możliwe, że faktycznie tak jest. Lepiej wybrać ofertę nieco mniej atrakcyjną, lecz pewną, niż ryzykować. Jeżeli zachowasz rozsądek, z pewnością znajdziesz ofertę, która będzie Ci odpowiadała.
Teraz to temat na czasie. Mój syn właśnie zastanawia się nad wyjazdem do pracy za granice na okres wakacji.