Jak rozliczyć zużycie prądu?
2 min readArtykuł partnera.
Otrzymanie faktury za energię elektryczną może wprawić w zakłopotanie, jeśli nie znamy poszczególnych składników wpływających na końcową cenę. Rozliczenie energii elektrycznej w firmie wymaga podstawowej wiedzy o pakietach cenowych, a także wariantach rozliczeń oferowanych przez sprzedawców. W dzisiejszym poradniku skupimy się na tym, jak rozliczać koszty związane z konsumpcją energii w świetle obowiązujących przepisów podatkowych. Jak rozdzielić koszty energii na firmę, jeśli prowadzimy działalność we własnym domu?
Jak wygląda rozliczanie faktury za energię elektryczną ze sprzedawcą?
Cena energii elektrycznej dla firm kształtowana jest przez dwa najważniejsze czynniki: tzw. koszty energii czynnej (faktyczne zużycie prądu potwierdzone wskazaniami liczników) oraz koszty dystrybucji. Na sumę opłat dystrybucyjnych składają się liczne pozycje, takie jak opłata mocowa, opłata OZE, opłata kogeneracyjna i wiele innych.
Rozliczenie prądu ze sprzedawcą energii następuje na podstawie faktury prognozowane i rozliczeniowe lub o faktury za rzeczywiste zużycie prądu. Wybór konkretnej metody pozostaje w gestii przedsiębiorcy. Decyzja o rozliczeniu metodą prognozowaną pociąga za sobą opłaty z góry. Ich wysokość kształtują prognozy sprzedawcy energii bazujące na faktycznym zapotrzebowaniu z okresów poprzednich. Zakończenie okresu rozliczeniowego skutkuje przesłaniem faktury rozliczeniowej, na której widnieje niedopłata lub nadpłata. Wybierając metodę rozliczenia za faktyczne zużycie, faktura dotyczy wyłącznie wskazań licznika za dany okres.
Jak rozliczyć energię elektryczną przy wykonywaniu działalności z domu?
Ujmowanie kosztów energii elektrycznej dla firm posiadających odrębną siedzibę nie sprawia większych problemów księgowych. Jak jednak rozliczyć energię, kiedy pracujemy z domu? Rozliczenia dla przedsiębiorców wykonujących pracę w systemie home – office można dokonywać na zasadzie proporcji lub poprzez montaż drugiego licznika, rejestrującego zużycie prądu w pomieszczeniu przeznaczonym do wykonywania czynności służbowych. Jako koszt uzyskania przychodu w firmie można wówczas podać cenę prądu zgodnie ze wskazaniami dedykowanego licznika. W przypadku rozliczenia metodą proporcjonalną należy wyznaczyć określony procent powierzchni domu lub mieszkania, jaki przeznaczamy na prowadzenie przedsiębiorstwa. Kalkulacja ceny energii elektrycznej dla firm następuje wówczas jako wynik działania, obejmujący wyizolowanie wskazanego procenta z całkowitych wydatków energetycznych w gospodarstwie domowym. Należy mieć na uwadze obowiązek udokumentowania wszelkich wydatków na realizację zadań biznesowych. Urząd Skarbowy jest uprawniony do kontroli wyodrębnionego pomieszczenia i może zanegować ustaloną przez przedsiębiorcę procentową powierzchnię zajmowanej przestrzeni mieszkalnej.
Rozliczenie energii elektrycznej dla firm stanie się o wiele łatwiejsze przy korzystaniu z wygodnego panelu klienta firmy Axpo. Oferta prądu Axpo Polska daje gwarancję, że cena energii elektrycznej dla firm nie ulegnie zmianie w trakcie obowiązywania umowy. Więcej informacji o największym sprzedawcy energii z OZE w Polsce znajdziesz na stronie wybieram.axpo.com.