16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak rozliczyć pit za pomocą e-PIT

2 min read
Uzupełnianie e-pit na komputerze

e-pity.pl

W 2020 roku będziemy już po raz drugi korzystać ze wstępnie uzupełnionych deklaracji podatkowych. Jest to na pewno ogromne ułatwienie, jednak dla własnych korzyści warto sprawdzić i uzupełnić dodatkowo deklarację o brakujące dane.

Jak najprościej rozliczyć pit

W obecnej dobie cyfryzacji, rozliczanie pitu nie powinno być problemem. Mamy do dyspozycji dedykowany przez Ministerstwo Finansów program e-PIT do rozliczania deklaracji podatkowych. Możemy go ściągnąć na pulpit komputera albo w formie aplikacji na smartfona. Po otwarciu należy wprowadzić swoje dane i dostajemy od razu wstępnie uzupełniony pit.

Kto składa jaki pit?

Większość z nas składa deklaracje na formularzu pit 37. Dotyczy on osób zatrudnionych na umowie, za których składki odprowadzał pracodawca. Natomiast jeśli nasze przychody pochodzą z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, czy specjalnych działów produkcji rolnej to obowiązuje nas rozliczenie na formularzu pit 36. Włączając program pit mamy już uzupełniony odpowiedni formularz automatycznie.

Czy za pomocą programu e-deklaracje rozliczymy się wspólnie z małżonkiem?

Program e-pit jak najbardziej umożliwia nam złożenie deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem. Przy tym, uzupełniając dodatkowe pola program uzupełni sam już kolejne podpunkty automatycznie. Rozliczając się online bez problemy możemy uzupełnić dodatkowe formularze z ulgą na dzieci czy inne przysługujące nam odliczenia.

Smartfon z aplikacją e-pit
e-pity.pl

Do kiedy możemy uzupełnić deklaracje e-pit

Deklaracje podatkowe za dany rok składa się do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego. Dlatego za rok 2018 termin składania deklaracji minął 30 kwietnia 2019 roku. Po złożeniu pit online zwrot pieniędzy otrzymujemy do 45 dni od wysłania uzupełnionej deklaracji. Przy okazji zadbać możemy o to, aby dopisać wszystkie ulgi.

Zwolnienie z podatku

Od 2019 roku osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku PIT. Warunkiem jest nie przekroczenie za dany rok podatkowy kwoty 85.528 zł. Jednakże za pierwszy rok podatkowy wprowadzenia ulgi limit ten wynosi 35.636,67 zł.

Podatek dochodowy jest to świadczenie dla skarbu państwa od osób prawnych i fizycznych. Jeśli w danym roku osiągnęliśmy przychody powyżej kwoty wolnej od podatku to jesteśmy zobowiązani złożyć deklarację podatkową. Tylko nieliczne grupy zostały wyłączone ze składania deklaracji pit.

Źródła:

https://www.pit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.