17 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak przygotować się do treningu interwałowego?

3 min read
Trening interwałowy.

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy bieganie cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Wiele osób, które wsiąknie nieco w ten sport, stara się zwiększyć efektywność swoich treningów poprzez szukanie lepszych i bardziej wydajnych technik jego przeprowadzania. Dobrym tego przykładem są treningi interwałowe.

Czym jest i jakie korzyści daje trening interwałowy?

Wielu początkujących biegaczy przyzwyczajonych jest do tego, że zakłada swoje ulubione buty do biegania, odpowiednią koszulkę i spodenki, a następnie pokonuje jak najdłuższe odległości. Jest to oczywiście dobry i przyjemny sposób biegania, lecz na dłuższą metę wiąże się on z dość niewielkimi postępami. Znacznie lepsze efekty uzyskuje się podczas treningu interwałowego.

Czym jest taki trening? Jest to metoda, która opiera się na podziale treningu na interwały charakteryzujące się różną intensywnością. Innymi słowy, bieg nie jest jednostajny i nie polega na pokonywaniu dużej odległości, lecz podzielony jest na odcinki o bardzo dużej intensywności, po których następuje odcinek wolniejszy, którego celem jest regeneracja. Zwykle takie treningi są bardzo wymagające, choć krótkie.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do treningu interwałowego?

Kluczem do skutecznego, lecz również bezpiecznego przeprowadzenia treningu interwałowego, jest odpowiednie do niego przygotowanie. Co warto wiedzieć, gdy rozpoczyna się pierwszy raz stosowanie takiego rodzaju ćwiczeń? O czym warto w tej sytuacji pamiętać?

Podstawą, jeśli chodzi o rozpoczęcie stosowania takiego treningu, jest odpowiednie przygotowanie do niego ciała. Z tego też powodu nie zaleca się ćwiczenia interwałów, jeśli wcześniej nie biegało się przynajmniej od dwóch miesięcy. W innym wypadku organizm może nie być zwyczajnie przygotowany na tak duży wysiłek, jaki temu ćwiczeniu towarzyszy.

Co więcej, poleca się znalezienie odpowiedniego miejsca na ćwiczenie, które charakteryzować się będzie stałością warunków. Z tego też powodu poleca się ćwiczyć interwały na siłowni lub też na zamkniętej bieżni.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby starać się podczas takiego ćwiczenia zachować właściwą pozycję. Przykładowo machanie rękoma czy też pochylone w nienaturalny sposób ciało doprowadzać będzie do pogorszenia efektywności treningu.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia intensywności interwałów. Na początek poleca się wybranie schematu 3 × 200, czyli 3 szybkie sprinty przedzielone regeneracją. Szybko jednak zlecane jest zwiększenie intensywności do np. 7 × 100.

Jakie są efekty odpowiednio zrealizowanego treningu interwałowego?

Jeśli tylko odpowiednio się przygotujemy do treningu interwałowego, możemy liczyć na naprawdę bardzo interesujące korzyści, które będą z niego płynąć. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o tym, że interwały pozwalają na niezwykle szybką utratę tkanki tłuszczowej, a także pozytywnie wpływają na ogólne zwiększenie wytrzymałości treningu. Co więcej, takie ćwiczenia to także mniejsze ryzyko kontuzji dla początkujących oraz zwiększenie metabolizmu, co przyczynia się do szybszej utraty nadmiarowej masy ciała.

1 thought on “Jak przygotować się do treningu interwałowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.