17 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak dbać o buty, by służyły nam wiele lat?

3 min read
mężczyzna wiąże buty

Buty są jednym z najważniejszych i najdroższych elementów garderoby. Niezależnie od tego, czy są to buty trekkingowe, treningowe, czy też eleganckie do pracy, należy dokładnie wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać. Dlatego też sporządziliśmy krótki poradnik na ten temat. Zapraszamy do lektury, jeśli chcesz wiedzieć jak czyścić buty i używać produktów typu impregnat do butów.

Czym jest impregnacja i kiedy się ją stosuje?

Impregnacja to nic innego jak konserwacja, zabezpieczenie i ochrona buta przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to czynność, która sprawia, że materiał, z którego został wykonany but, będzie odporny na wilgoć, w tym wodę, a nawet trwałe zanieczyszczenia. Impregnowanie to podstawa, jeśli posiadasz buty wykonane ze skóry naturalnej – tylko dobra ochrona może przyczynić się do ich trwałości. Bardzo często gwarancja nie obejmuje napraw butów, które nie zostały dostatecznie zaimpregnowane. Tego typu obuwie nie tylko nie jest odporne na przemakanie, ale również szybciej się niszczy i wygląda nieestetycznie. A przecież wystarczy o nie odpowiednio wcześniej zadbać, z uwzględnieniem odpowiednich środków. Najlepiej jest zaimpregnować buty specjalnym impregnatem do butów przed pierwszym użyciem. Oczywiście nie da się także zaimpregnować każdego rodzaju obuwia – musi być ono ze wskazaniem do impregnacji. Nie sprawimy za pomocą preparatu, że nasze trampki staną się nieprzemakalne.

Czego używa się do impregnacji?

Do impregnacji, jak sama nazwa wskazuje, używa się produktu, jakim jest impregnat do butów. Wcześniej do tego celu używano past do butów i wosków, co nie jest złym pomysłem, jednak warto zainwestować w preparat dedykowany. Wiele z nich jest na bazie wosku. Bardzo wygodnym w użyciu jest impregnat do butów w sprayu. Nie trzeba go będzie wcierać, a i aplikacja będzie szybsza i bardziej precyzyjna. Warto także pamiętać, by do jednej pary butów używać preparatów tej samej firmy. Choć są one produkowane na podobnej bazie, to pomieszane mogą sprawić, że np. naturalna skóra może się nieco odbarwić. Jak poznać, że nasz but jest dostatecznie zabezpieczony? Dobrze zaimpregnowany but nie powinien wchłaniać wody. Jest to widoczne na jego powierzchni, gdy nalejemy na niego ciecz, a ona zamieni się w odrębne krople.

Jak zadbać o buty krok po kroku?

Otóż jeśli już wybierzemy idealny do naszych potrzeb impregnat do butów, aby go zastosować, musimy bardzo dokładnie oczyścić nasze obuwie. Gdy już będziemy pewni, że jest czyste, należy je dobrze wysuszyć. Kolejny etap to impregnacja polegająca na zabezpieczeniu, ale i odżywieniu w przypadku skóry naturalnej. Do tego celu należy nałożyć specjalną odżywkę odżywiającą i zmiękczającą skórę. Jeśli jednak chcemy jedynie poprawić nieprzemakalność naszych butów sportowych, czy też trekkingowych, warto do tego celu użyć impregnatu w sprayu, bez właściwości odżywczych. W tym celu należy się skupić przede wszystkim na szczelinach i miejscach, gdzie klejona jest podeszwa – tam nasze buty najbardziej są narażone na przemakanie.

1 thought on “Jak dbać o buty, by służyły nam wiele lat?

  1. Moje buty niszczą się bardzo szybko, miesiąc i do kosza, nie jestem z tych osób, które mają czas na impregnacje itd, ale myślę, że koniecznie czas to zmienić. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.